Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

Kaliteli Hayat, Hastalıksız Ömür: Erişkinler İçin Spor

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 20 Şubat 2017

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı tarafından yürütülen Erişkinler İçin Spor Projesi 10.02.2017 tarihinde düzenlenen bir kapanış toplantısıyla sona erdi.

Sağlık sorunlarının başında gelen obezite, kolesterol, yüksek tansiyon, felç, kalp rahatsızlıklarının ana temelini oluşturan “hareketsizliğin” önüne geçmek, bu konuda bilinçli spor yapılmasını sağlamak ve konuya ilişkin farkındalığı artırmak için kolları sıvayan Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı ile İspanya’dan ortağı Fundacion Docete Omnes’in yürüttüğü, Erişkinler İçin Spor Projesi tamamlandı.

Proje çıktılarının ve iyi uygulamaların paylaşıldığı kapanış konferansına proje faaliyetlerinde görev alan gönüllü Haliç Üniversitesi spor akademisi öğrencileri ve öğretim üyeleri katıldılar. “Hareket Ediyorum” sloganı ile yoğun bir proje dönemi geçiren Erişkinler İçin Spor Projesi, kaliteli ve hastalıksız yaşlanmayı desteklemek ve buna bağlı olarak da yaşam kalitesini daha iyi bir hale getirmek için yola çıktı. Pilot bölge olarak seçilen İstanbul, Kadıköy Belediyesi’ne bağlı olan, yaşam ve gönüllü evlerinde bulunan 55+ ve 65+ yaş grubundaki bireylere, proje kapsamında yetiştirilen egzersiz liderleri aracılığıyla 2 ay boyunca, haftada 2 gün aktif spor yaptırıldı. Sağlıklı ve kaliteli yaşlanmalarına yönelik destek verildi. Kadıköy’de başlayan proje önce 80 eğitmen ile yaklaşık 100 erişkine ulaştı. Sonrasındaysa, eğitmen olmak isteyen genç sayısı ve talebin fazlalığı ile Kadıköy sınırından dışarı çıkarak 500 erişkine ulaştı.

Projenin bir diğer katkısıysa, erişkinleri parklara, sokaklara, yani fazla maliyet gerektirmeyen alanlara çıkararak, gönüllü genç liderler eşliğinde ‘doğru’ spor yapmalarını sağlayıp, toplum bilincini arttırmak oldu.

Proje hedeflerinin çok üzerinde sonuçlar elde edildi

Projenin hedefleri arasında yer almamasına rağmen, eğiticilerin eğitimine katılan spor öğrencilerine iş olanağı sağladı. Proje diğer belediyelere rol model oldu. Öyle ki, Büyükçekmece Belediyesi projede geliştirilen yöntemleri uygulayarak, kendi bünyesinde erişkinler için spor faaliyetlerini başlattı. Bir diğer başarı ise pilot bölge olarak seçilen Kadıköy’ün sınırları çok daha dışına çıkılarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. tarafından, projedeki yöntemlerin ve programın İstanbul genelindeki spor salonlarında uygulanmaya başlanması ve daha da ileri gidilerek sürekli programa alınması oldu. Böylece Erişkinler İçin Spor Projesi tamamlandığı halde, sürdürülebilirlik açısından iyi örneklerden biri oldu.

Proje hakkında daha detaylı bilgi için www.eriskinlerdespor.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Telif Hakkı © 2022 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası