Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

TOVAK Uluslararası Chopin Akademisi 1. Uluslararası Müzik Festivali açılış konseri başarı ile gerçekleştirildi

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 20 Kasım 2018

2015 yılından bu yana Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) bünyesinde, ülkemizin sanat ve kültür dünyasına katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürüten TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi yeni bir etkinliğe daha imza attı.

Akademi, faaliyetleri 2018 ve 2019 yıllarına yayılmış, içinde konser ve çeşitli yarışmaların yer alacağı ULUSLARARASI CHOPİN AKADEMİSİ1. ULUSLARARASI MÜZİK FESTİVALİ’ni hayata geçirmek üzere Muğla’da bir açılış konseri düzenledi.

19 Kasım 2018 tarihinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi’nde açılış konseri gerçekleşen festivalin teması “Chopin Türkiye’de - Chopin in Turkey”

Konserin birinci yarısında, Chopin’in piyano eserlerinin yanı sıra, piyano eserlerinin kemana uyarlanmış düzenlemeleri ülkemizin önde gelen sanatçı ve eğitimcilerinden olan Maltepe Üniversitesi Konservatuvarı müdürü Prof. Çiğdem İyicil ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi Prof. Metin Ülkü’nün sunumuyla gerçekleşti; ayrıca bu bölümde ülkemizde ve dünyada Uluslararası Sanat Müziğinin en önemli bestecilerinden biri kabul edilen Ahmet Adnan Saygun’un keman ve piyano için “Demet Süiti” de seslendirildi. Konserin ikinci yarısında, belki de pek çok kişinin sadece piyano ile ilgili besteciliğini tanıdığı Chopin’in piyano eşlikli şan eserleri Polonyalı soprano sanatçı Elzbieta Nowotarska-Lesniak ve Polonyalı piyanist Dr. İrena Ülkü tarafından seslendirildi.

Uluslararası düzeyde bir tanıtım ve açılım etkisi yaratacak olan konserin destekçileri arasında Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve Nuri İyicil Uluslararası Klasik Müzik Derneği bulunuyor.

Uluslararası Chopin Toplulukları Fedarasyonu / IFCS üyesi olan TOVAK Chopin Uluslararası Akademisi, 2016 yılında oluşturulan bir konsorsiyum ile faaliyetlerini T.C. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve T.C. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütmektedir.

Telif Hakkı © 2021 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası