Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

2018 Prof. Dr. Yahya Özsoy Toplum Hizmetleri Ödülleri sahiplerini buldu

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 20 Aralık 2018

“Prof. Dr. Yahya Özsoy Toplum Hizmetleri Ödülü 2018” ödül töreni, 26 Aralık Çarşamba günü Öğrenci Merkezi Salon 2009’da gerçekleştirildi. Başarılı projelerin ödüllendirildiği törene, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Kaya,  Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Cavkaytar ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) Temsilcisi ve Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sağlam katıldı.

“Topluma hizmet Anadolu Üniversitesi’nin öncelikli alanları içerisinde yer alıyor”

Ödül töreninde açılış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Üniversitelerin en önemli 3 misyonu yerine getirmesi beklenir. Birincisi, eğitim öğretim faaliyetidir. İkincisi araştırma, üçüncüsü ise üretilen bilgi ve becerilerin toplum yararına konulması ve topluma hizmettir.”  Üniversitemizin ve bölümümüzün özel gereksinimli bireylere verdiği hizmetlerin yanı sıra, toplumla birleşmeye de verdiği önemi belirten Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Koparal, “Öğretmen yetiştirme sisteminde çok önemli bir yeri olan öğretmen adayları yetiştirmek öncelikli konular arasındadır. Topluma Hizmet Uygulamaları dersinde yapılan projelerin ödüllendirilmesi ise bu hedefimize ulaşmada da çok önemli bir pekiştirici görevi görmektedir. Topluma hizmet Anadolu Üniversitesi’nin öncelikli alanları içerisinde yer alıyor. Özellikle lisans öğrencilerimizin derslerinde yapmış oldukları toplum projeleri, üniversitemizin hedeflerini gerçekleştirmede önemli katkılar sunmaktadır.” dedi. Prof. Dr. Koparal etkinlikte emeği geçen herkese ve  ödül alan bütün öğrencilere teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

“TOVAK var olduğu sürece bu hizmetler sürecektir”

Ülkemize, eğitimimize katkıda bulunan önemli çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini belirten Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Erdoğan Kaya, “Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) organizatörlüğünde yapılan topluma hizmetlerin üniversitelerce desteklenen projelere, ilkokullarda kitaplara, ortaokullarda masalara dolaplara, liselerde bilgisayarlara dönüştüğü görüldü. Kısaca TOVAK var olduğu sürece bu hizmetlerin süreceği anlaşılmaktadır. Tabi ki bizler de ülkemize, eğitimimize önemli katkılarda bulunan bu önemli çalışmaları desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu nedenle Prof. Dr. Yahya Özsoy, Prof. Dr. Fatma Barış, Dr. Güler Acar adına bütün proje ekiplerini kutluyorum. Organizasyonda emeği geçen tüm paydaşlara teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

“Bölümümüz 7’den 70’e özel gereksinimleri bulunan bütün bireylere dokunmakta”

Anadolu Üniversitesi’nin özel gereksinimli bireyleri topluma kazandırmada önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Atilla Cavkaytar, “Hocamızın anısına düzenlediğimiz ödül törenimize hepiniz hoş geldiniz. Sözlerime başlamadan önce Prof. Dr. Yahya Özsoy’u aramızdan ayrılışının 22. Yılında saygı ve sevgi ile anıyorum. Anadolu Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü 1983 yılında ilk kez Yahya hocamızın önderliğinde öğretmen yetiştirmeye başladı. Mezunları gerek kamu gerek özel kurumlarda özverili çalışmalar yapan öğretmenler olarak yetişti. Anadolu Üniversitesi’ni özel gereksinimleri olan bireyleri topluma kazandırmada üstlendiği rolün en açık göstergesi, bugün Üniversite içerisinde yapılanmış olan hizmet birimlerimizdir. Bölümümüz 7’den 70’e özel gereksinimleri bulunan bütün bireylere dokunmakta, yardım ulaştırmaya çalışmaktadır. Hepimiz zaman zaman birilerine yardım etme isteğinde olmuşuzdur, bayramlarda, dara düştüğümüzde birilerine el uzatmak isteriz. Bu anlayışla Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) iş birliğiyle üniversitelerde okutulan Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında proje üreten gençleri hocalarımızın anısını yaşatmak amacıyla ödüllendiriyoruz. Türkiye’de özel gereksinimi bulunan bireylere öncü olmuş, engelli vatandaşlarımızın topluma katılmasında gerek verdiği derslerle gerek seminerlerle öncü olan bilim insanı, Türkiye’de engelli bireylerin topluma hazırlanmasını yapan bir insanı Yahya Özsoy hocamızı bu vesileyle anmanın onurunu yaşıyoruz. Bu anlamda Anadolu Üniversitesi olarak ödül kazanan ve topluma hizmet üreten öğrencilerimizi, duyarlı gençlerimizi şimdiden kutluyorum ve yaşamlarında da mutluluk ile başarı diliyorum” dedi.

“Amacımız Prof. Dr. Yahya Özsoy’un anısını bir kez daha hatırlamak”

Gönüllülük ilkesine bağlı olarak çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Prof. Dr. Yahya Özsoy ödülleri Seçici Kurul Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sağlam görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Gerçekleştirilen bu toplantıların amacı Prof. Dr. Yahya Özsoy’un anısını bir kez daha hatırlamak ve onun yaptıklarını bir kez daha genç kuşaklara hatırlatmak.  Bu organizasyonun diğer amacı ise bu toplum için bu toplumdan aldıklarımızın bir karşılığı olarak, gönüllülük ilkesine dayalı olarak ihtiyacı olanlara, gereksinimi olanlara bir şeyler yapmak istiyorum diyen, başta öğretmen adayı öğrenciler ve diğer yükseköğrenim öğrencilerine karınca kararınca destek olmak ve burada yaptıklarını anlatmak ve başka öğrencilere örnek olmak.”

Tören sonunda projelerini gerçekleştirerek ödüle layık görülen, “Birlikte çok güzeliz” projesi ile temsilcileri Ayşenur Demirdöven, Sevgi Can Zeybek, İzel Nur Odabaş, Tümay Bensu Mengü, Ümmü Gülsüm Kurtulmuş, Dilan Alkan, ve hocaları Cansu Filiz ile Saadet Deniz Korkmaz, "Dr. Güler Acar Özel" ödülünü alırken, “Prof. Dr. Fatma Varış ödülü”, “Yüz yüze konuşuruz” adlı projeye ve proje sahipleri Yüsra Polat, Müzeyyen Kasapoğlu, Emine Ayşenur Aslan, Meryem Metlek ve hocaları Arş. Gör. Osman Çolaklıoğlu’na verildi. “Minik hayallere hayat ver” Nur Ali Erdoğan, Furkan Tavşan, Ümmühan İnan, Kazım Ölmez, Mehmet Akif Yıldırım, Ramazan Büyükdağ, Caner Aksakal, Ali Yaşar Capan, Ece Gizem Aras ve hocaları Arş. Gör. Gizem Yıldız, “Prof. Dr. Yahya Özsoy Toplum Hizmetleri” ödülünü alırken, Kompozisyon ve Poster sunumlarında dereceye giren Bahar Sezer, Fadime Helvalı, Hatice Kul, Sema Yurt, Şule Özdemir, Özlem Kurt, Şule Özdemir, Yıldız Yanar ödüllerini aldılar.

Telif Hakkı © 2021 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası