Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

Vakfımızın Kurucu Başkanı, değerli hocamız Prof. Dr. Tahir Özgü’yü vefatının üçüncü yılında saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 12 Aralık 2021

“…Bir insanın bir veya iki yabancı dil bilen iyi bir işletmeci ya da hekim olduğu takdirde, onun herhalde, aynı zamanda kendiliğinden ve nasıl olsa toplumsal sorumluluk sahibi iyi bir yurttaş olarak da yetişeceğini sanıyoruz.

Oysa bu varsayım geçerli değildir. Her okuyan “adam” olmaz. İyi ve toplumsal sorumluluk duygusuna sahip yurttaş yetiştirmenin içeriği de, pratikleri de, küresel düzeyde yeterliliğe sahip, örneğin iyi bir mühendis yetiştirmenin gereklerinden farklıdır.

Kuramı da, stajları da klasik müfredattan farklı olan yurttaşlık, yurtseverlik, toplumculuk eğitimi, ileri saydığımız birçok ülkenin çeşitli düzey okullarındaki eğitim programlarında mevcuttur...”

“…Toplumsal sorumluluğun temelinde toplumsal idrak ve özveri yatar…”

Prof. Dr. Tahir Özgü

Albert Camus’nün, “İnsan aslında bir hiçtir, o yalnız sınırsız bir şanstır. Ancak bu şans için sınırsız yükümlüdür” tanımlamasında; hayatının önemli bir bölümünü toplumsal sorumluluk projeleri üzerinde çalışarak geçirmiş olan Tahir hocamızı hatırlamamak mümkün değil.

Telif Hakkı © 2022 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası