Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

Dünya’nın bir ucundan, ülkemizin bir ucuna uzanan İMECE

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 10 Kasım 2022

Van Özalp Gözdeğmez İlkokulu Müdürü Muhammed Ateş öğretmenimiz, Denizbank’ın ana sponsorluğunu yaptığı İMECE Projemiz kapsamında, okulunda yapılan çalışmaları, aşağıda sizlerle paylaştığım mektubunda ve görsellerde çok güzel anlatmış; ancak bu bağışın bize ulaşmasının da bir hikayesi var:

Çok değerli dostumuz Füsun Alkan Uzuner aracılığıyla güvenlerine nail olduğumuz ve yıllardır TOVAK projelerine destek veren Kanada Türk Cemiyeti üyeleri; Sayın Aykan Evrenöz, Sayın Aysin Erim, Sayın İrem Çam, Sayın Füsun Uzuner, Sayın Nalan Gökgöz, Sayın Nermin Kahramanoğlu, Sayın Meral Altınada, Sayın Meylin Günel, Sayın Pelin Soran, Sayın Rüçhan Akkök, Sayın Sibel Yalın ve Sayın Tulin Enbatan, bu defa da üye arkadaşlarından birine hediye olmak üzere, tercihlerini bizden yana kullanarak bir TOVAK projesine destek verdiler. Binlerce kilometre uzaktan, gönülden bağlı oldukları ülkelerine yararlı olmak için bizleri tercih ederek aracı kılmalarından dolayı gurur duyuyoruz.  Elbette doğum gününde, şahsına hediye alınması yerine, bir sivil toplum kuruluşuna bağış yapılmasını isteyen Sayın Emel İşcan Demir’in de bu duyarlılığı çok değerli.

İşte Dünya’nın bir ucundan, ülkemizin bir ucuna uzanan bu İMECE’nin de hikayesi böyle; şimdi Muhammed öğretmenimizin mektubuna kulak verelim:

"Sayın Turkish Society Of Canada Üyeleri;

Öncelikle bize maddi kaynak sağlayıp desteğinizi bize aktaran TOVAK ailesine, bizimle iletişime geçip yardımcı olan Ünal Bey’e ve tabii siz İMECE projemize maddi destek sağlayan Turkish Society Of Canada üyelerine; okulumuz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve kendi adıma teşekkürü borç bilirim.

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı adını yeni duyduğum bir vakıftı. İMECE adı altında köy okullarına destek olduklarını söyledikleri dönem okulun dış cephesini boyatalım diyorduk öğretmen arkadaşlarımızla. Ama elimizde imkan yoktu. Okulun birçok eksiğini de tamamlamıştık. Geriye bir tek boya kalmıştı. Okulumda bu sene 3.yılımdı, geldiğimden beri eski, döküntülü boya duruyordu okulumuz duvarlarında. Bu da beni rahatsız ediyordu haliyle. Biz Öğretmenler olarak, öğrencilerimizin ve köylümüzün daha güzel ve yeni bir okulda öğrenim görmeyi hak ettiğini düşünüyoruz. O yüzden Elimden geleni yapacağım diye kendi kendime söz verdim, derken TOVAK’a ulaştım. Ünal Bey bana vakfın çalışma şeklinden ve İMECE projesinin işleyişinden bahsetti. Açıkcası çok hoşuma gitti. Salt bir yardım değildi TOVAK’ın başlattığı bu proje. Aynı zamanda birlik beraberliği, emek vermeyi, fedakar olmayı ve omuz omuza çalışmayı da gerektiriyordu. İşte biz de bu projenin bir parçası olmaya karar verdik.

Fakat zamanımız çok azdı. Çünkü bölgemizde kış çok sert ve yağışlı geçiyordu. Artık Kasım ayına da girmiştik. Kış yavaştan kendini göstermeye başlamıştı. Çok yakında kar bile yağabilir diyorduk. Onun için acele etmemiz gerekiyordu. Sizden yardım sözünü alınca hemen malzemeleri tedarik ederek işe koyulduk. Nasıl olsa maddi desteğin TOVAK’tan hesaba yatacağını öğrenmiştik, paranın TOVAK’tan yatmasını beklemeden esnaftan aldığımız malzemelerle ekibimizi de ayarladıktan sonra çalışmalara başlayıp çok kısa bir sürede boyamızı bitirdik ve rahat bir nefes aldık.

Başlattığımız çalışma çok güzel bir şekilde neticelendi. Okulumuz artık boyalı ve temiz görünüyordu. Bizlere güvenip destek olan TOVAK’a ve sürekli benimle iletişim halinde olup herhangi bir olumsuzlukta dahi beni motive edip bu çalışmada çok desteği olan Ünal Ataman beyefendiye ve bize maddi kaynak sağlayan Turkish Society Of Canada üyelerine çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız..

Saygılarımla,

Muhammed ATEŞ,
Van Özalp Gözdeğmez İO. Müd. Yet. Öğr."

Telif Hakkı © 2023 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası