Neredesiniz   ana sayfa / haberler / haber detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

TOVAK İMECE ile bir engeli de biz kaldıralım

Geri Dön Geri Dön

Eklenme tarihi: 30 Ocak 2023

Engelli bireyler gündelik yaşamın tüm alanlarında olduğu gibi eğitim alanında da ayrımcılıkla karşılaşmakta, toplumun önemli bir bölümü eğitim sisteminden dışlanmakta, yalnızlaştırılmaktadır.

Ülkemizde eğitim çağındaki engelli çocuklarımızın sayısının oldukça yüksek olmasına rağmen, çok sayıda okulumuzun fiziki mekanları engellilerimize hitap etmemektedir. Dolayısıyla aileler, engelli çocuklarının geleceği için kaygı yaşarken bir yandan da onların eğitim alabilmeleri için birçok zorluğa katlanmak zorunda kalmaktadırlar.

Denizbank'ın ana sponsoru olduğu İMECE Projemiz kapsamında Mili Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız görüşmelerde, Muğla, Menteşe İlçesi, Bayır Mahallesi’nde bulunan Bayır Ortaokulu’nda öğrenim gören fiziksel engelli öğrencilerin ve ailelerinin zorluk yaşadığını öğrendik. Okul Müdürü Hakan Karatop hocamızla yaptığımız görüşmeler neticesinde okula bir engelli rampası yapılmasına karar verdik. En uygun şartlarda sağlanan malzeme ve ustalık maaliyeti ile yapımı tamamlanan rampanın yanı sıra, okul – aile birliği üyeleri de okulun ‘Zeka Oyunları Sınıfı’nı boyadılar, öğrenciler de öğretmenlerinin gözetiminde, bahçelerindeki ‘Oyun Alanları’nın çizimini gerçekleştirdiler.

Sağladığı maddi katkı dışında, asıl amacı toplumsal farkındalık yaratmak olan İMECE projemizin bu çalışmasının, eğitimde ayrımcılık karşıtı bir bilinç oluşturulmasını da umuyoruz.

Telif Hakkı © 2023 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası