Neredesiniz   ana sayfa / projeler / proje detayı
Amaç ve İlkeler Kurumsal Kimlik Ekibimiz Kurultay Üyelerimiz Vakıf Senedi

ITAP

Institute of Theoretical and Applied Physics (ITAP)

Marmaris Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Araştırma Enstitüsü; TOVAK bünyesinde Mart/2006'da kurulmuştur. Uluslararası düzlemde üniversite doktora ve doktora sonrası ileri araştırmacıların etkileşmeleri, araştırma ve eğitimlerine destek olabilmeyi hedeflemektedir. Bu proje ülkemizde bilimsel çalışmaların uluslararası etkileşme yolu ile dünyaya daha çok açılmasına yardımcı olacağı gibi Doğu Akdeniz havzasında barışın bilimsel etkileşme yolu ile yayılmasına da katkı sağlayacaktır. Enstitü üniversiteler, araştırma kurumları ve ülkeler arası düzlemde bir konumu öngörmektedir.

ITAP’ın dünyaca bilinen bilim adamları tarafından oluşturulmuş uluslararası bilim kurulları bulunmaktadır. ITAP, pozitif ve mühendislik bilimlerinde uluslararası ve ulusal toplantılar, çalıştaylar düzenleyerek ve düzenlenmesinde ev sahipliği yaparak, fizik/matematik ağırlıklı araştırma eğitimine destek olmaktadır. Enstitü ayrıca başarılı üniversite lisans ve lise öğrencilerini fizik/matematik ve genelde temel bilimlere yönlendirici etkinlikler düzenleyebilmekte, ulusal ya da bölgesel fizik/matematik olimpiyat takımlarına ev sahipliği de yapabilmektedir. Enstitünün önemli bir diğer amacı Türkçe’ nin bir bilim dili olarak yayılmasına yardımcı olmaktır. Enstitünün etkinliklerini ya da etkinliklere katılan öğrencileri dolaylı olarak destekleyen kuruluşlar bulunmaktadır.

Enstitü’ de bir akademik fizik/matematik kütüphanesi oluşturulmakta ve dünya fizik/matematik dergilerine elektronik ağ üzerinden bağlantı sağlamak için çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Enstitü bünyesinde akademik çalışmaları desteklemek amacı ile bir yüksek başarımlı bir bilgisayar ağı oluşturulmaktadır. Enstitü ülke içinde ve dışında birçok bilim kuruluşu tarafından desteklenmektedir. Enstitü’ye www.itap-btm.org adresinden erişinilebilir.
Sponsor
Sponsor Sponsor Sponsor
Siz ne yapabilirsiniz
2021 Prof. Dr. Yahya Özsoy Ödülü

2021 Prof. Dr. Yahya Özsoy Toplum Hizmetleri Ödül Sonuçları Açıklandı.

Sonuçlar için tıklayınız.

Kurumsal İlişkiler

Sponsor Sponsor
Telif Hakkı © 2022 Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)            Her hakkı saklıdır. Kullanım Koşulları Gizlilik Politikası