Amaç


Günümüzde yalnızca bilginin toplanması, depolanması ve klasik sorgu yöntemleri ile bu ilgilere ulaşılması yetmemektedir. Kamu ve özel sektörde yer alan organizasyonların ellerinde bulunan büyük veriden (big data) ileriye dönük tahminlerde bulunması, çıkarım yapmayı sağlayacak gizli örüntüleri elde edebilmesi önem taşımaktadır. Veri madenciliği fazla miktardaki veri arasından işe yarar bilginin çıkarılabilmesi için çeşitli yöntem ve teknikler sunmaktadır. Veri madenciliği uygulamaları ise kamu ve özel sektörde günden güne yaygınlaşmaktadır.

Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı 2018; veri madenciliği ve R Programlama Dili ile ilgili temel bilgileri vermeyi, verinin analizlere hazırlanma sürecini, özellikle sınıflandırma ve kümeleme konusunda sıkça kullanılan teknikleri, yapılan analizlerden elde edilecek sonuçların nasıl doğrulanacağını ve bu sonuçların nasıl görsel biçimde sunulacağını aktarmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda katılımcılar çalıştayda, örnek durum incelemeleri üzerinden R programlama diliyle RStudio’da veri madenciliği tekniklerini nasıl uygulayabileceklerini öğrenme fırsatı bulacaktır.

Bu yıl; perakendecilik, sosyal medyada duygu analizi, tıp, finans ve bankacılık konularında sektörel uygulamalara yer verilecektir.

Çalıştay; Türkiye Bilişim Derneği Veri Madenciliği Çalışma Grubu, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü ve TOVAK işbirliği ile TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi‘nde gerçekleştirilecektir.

Kayıt


Çalıştay ön kayıtları başlamıştır. Ön kayıt formunu doldurulduktan sonra çalıştay kaydının kesinleşmesi, çalıştay ücretinin ödendiğini gösteren dekontun vmyazokulu@gmail.com adresine gönderilmesiyle gerçekleşecektir.

Katılım Ücreti ve Konaklama


6 Ağustos Pazartesi (Giriş) – 12 Ağustos Pazar (Çıkış) tarihleri arasında 6 gece 7 gün yapılacak çalıştay ücreti,

  • odalarda kişi başına kalış,
  • kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği,
  • hafta sonu (cumartesi günü) tekne gezisi,
  • gala (barbekü) gecesi (Cumartesi akşamı)

olmak üzere toplam ücret 1500TL‘dir.

En fazla 30 katılımcı ile sınırlanan kontenjanın dolmaması durumunda kayıt alınabilecektir; ancak Temmuz 2018’den sonra yapılan kayıt ve ödemelerde %20 ek fiyat uygulanacaktır. Ödemeler taksitle yapılabilecek olup 1 Ağustos 2018’e kadar tüm ödemelerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ayrıca Marmaris’ten Pazartesi günü tek sefere mahsus olmak üzere Marmaris Akademi’ye transfer hizmeti yapılacaktır. Transfer saatinin 18:00 olması planlanmakta olup, kesin saat bilgisi daha sonra sitemizden ilan edilecektir.

TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi’nde çalıştay katılımcılarının konaklaması için ayrılan odalar odalar 2, gerektiğinde 3 kişilik olabilecektir. Sınırlı sayıdaki tek kişilik odalarda kalmak isteyen katılımcılarımız için çalıştay ücreti 2000TL‘dir.

KAYIT ÜCRETİ İÇİN BANKA HESAP BİLGİLERİ

TÜRK LİRASI (₺) HESABI

ALICI: Akademi Turizm Reklamcılık Sanat Ürünleri Tanıtım
ve Danışmanlık Limited Şirketi

Finansbank Acıbadem Şubesi
Şube Kodu: 00929
Hesap No: 22595400
IBAN: TR16 0011 1000 0000 0022 5954 00

EURO (€) HESABI

ALICI: Akademi Turizm Reklamcılık Sanat Ürünleri Tanıtım
ve Danışmanlık Limited Şirketi

Finansbank Acıbadem Şubesi
Banka Kod:
111
Şube Kod: 929
Swit Kod: FNNBTRISOPS
Hesap No: 0022595560
IBAN: TR61 0011 1000 0000 0022 5955 60

NOT: Kayıt ücretinin Mayıs, Haziran ve Temmuz olmak üzere 3 taksitle ödenmesi mümkündür. Lütfen katılım ücretini gönderirken AÇIKLAMA bölümüne VM Calistay – Adınızı ve Soyadınızı ekleyiniz. çalıştay ücretinin ödendiğini gösteren dekontu vmyazokulu@gmail.com adresine gönderiniz (Mayıs sonuna kadar 500TL’lik ön ödemenin yapılması gerekmektedir).

Ulaşım


TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi’ne gidiş için 6 Ağustos Pazartesi günü Marmaris’ten tek bir sefere mahsus olmak üzere transfer hizmeti sunulacaktır. Transfer saatinin 18:00 olması planlanmakta olup, kesin saat bilgisi daha sonra sitemizden ilan edilecektir. Servis kullanmak isteyen katılımcılarımızın uçuş bilgilerini vmyazokulu@gmail.com  adresine bildirmeleri önemle rica olunur.

Servis dışında katılımcılarımız Dalaman Havalimanı’ndan Havaş ile Marmaris Otogar, Marmaris Otogar’dan Turunç minibüsleri ile TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi yolunu kullanabilirler.

Dalaman Havalimanı ve TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi arası yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Önemli Bilgiler


Çalıştay sonunda katılımcılara sertifika verilecektir (Türkiye Bilişim Derneği Veri Madenciliği Çalışma Grubu, İstanbul Üniversitesi Enformatik Bölümü ve TOVAK).

Katılımcılar, çalıştaya gelirken kişisel dizüstü bilgisayarlarını da yanlarında mutlaka getirmelidir. Çalıştay öncesinde dizüstü bilgisayarlara Java, R 3.4.2 ve RStudio‘nun yüklenmiş olması önerilmektedir.

Çalıştaya katılım 30 kişilik kontenjanla sınırlıdır.

Her türlü sorunuz için vmyazokulu@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bir hafta sürecek olan çalıştayda hem bilim hem de tatil yapmanın tadını çıkarmanızı temenni ederiz

1,014 total views, 3 views today