Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

16 Nisan 2010

Samsun Tekkeköy Karışlar Karatuzla İlköğretim Okulu'nda geniş katılımlı İMECE hareketi

Samsun'un Tekkeköy ilçesine 18 km. uzaklıktaki Karışlar Karatuzla İlköğretim Okulu'ndan gelen bir mektup, büyük bir İMECE hareketinin başlamasını daha sağladı. Okuldaki tek sınıf öğretmeni olan Banu Başak Süer, yazdığı mektupta okulun pencere ve kapılarının, hava koşullarına göre son derece dayanaksız malzemeden olduğunu ve çocukların güvenliği ve sağlığı için yenilenmesi gerektiğini anlatıyordu. Bunların yanında tuvaletlere su çekilmesi, badana gibi tamirat işleri de sırada beklemekteydi.

Bu okulun onarım masraflarını İMECE gönüllüsü Sn. Füsun Alkan Uzuner üstlenmiştir. Böylece Karışlar Karatuzla Okulu'nda İMECE ruhuyla sıkı bir çalışma başlamış oldu.


Öğretmen Banu Başak Süer, veliler ve köyde yaşayan vatandaşların da çabalarıyla çalışmalar devam ediyor. Üstelik, okulda yapılan tadilat sadece pencerelere pimapen takılmasıyla kalmayacak. Vatandaşların ve kaymakamlıktan alınan destekle de okulun pek çok ihtiyacı aynı anda karşılanacak.
Böylece İMECE ruhuyla, okul büyük oranda yenilenmiş olacak. Öğretmen Banu Başak Süer, yazdığı mektupta TOVAK'a sonsuz teşekkürlerini sunuyor ve hem kendinin hem de velilerin ne kadar memnun ve mutlu olduklarını aktarıyor. Banu öğretmenin yardım talebinde bulunduğu mektubu aşağıda okuyabilirsiniz :


İyi Çalışmalar; Samsun'un Tekkeköy ilçesine 18 km. uzaklıktaki Karışlar Karatuzla İlköğretim Okulu'nda tek sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Ayrıca lojmandan meydana getirdiğimiz bir anasınıfımız mevcuttur. Okul binamızda tadilat görmesi gereken bazı bölümler bulunmakta ki bunların başında acil değişmesi gereken pencere ve kapılar var. Binamız taş bina olmasına rağmen pencerelerimiz büyük tahtalardan oluşmaktadır.


Bulunduğumuz bölge dağlık ve rüzgarı kuvvetli esen bir yerdir. Pencerelerin eski ve tahta olması rüzgardan camların sallanarak kırılmasına neden olmaktadır. Sizler de bilirsiniz ki bir öğretmenin en değerli varlıkları öğrencileridir. Onlara zarar gelmemesi için acilen camlarımızın değişmesi gerekmektedir. Tabi ki tek eksiğimiz bunlar değil tuvaletlere su çekilmesi, badana yapılması gibi tamirat işlerimiz de mevcuttur. Sizlerden bizlere destek olmanızı bekliyoruz. Ben ve köylüm gelecek desteklerinizle okulumuzu güzelleştirmek ve çocuklarımızın daha iyi bir ortamda eğitim görmeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız. Şimdiden göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederiz. Banu Başak SÜER Karışlar Karatuzla İlköğretim Okulu Yardım talebinin kabul edilmesi üzerine, Banu öğretmenin yazmış olduğu mektubu aşağıda okuyabilirsiniz:


Değerli Hocam; İnsanın önemsenmesi ve değer verilmesi kadar önemli bir duyguyu hissettirdiğiniz için teşekkür ederiz. Öncelikle cevabınızı okuduğumuz zamanki mutluluğumuzu sizinle paylaşmak istiyorum. Ekte göndermiş olduğunuz yazıyı dikkatle okudum. Sitenizi daha önce inceleme imkanı bulmuştum. Ancak bu aksam daha detaylı inceleyerek gereken çalışmaları size ulaştıracağım. Köylüm, ben ve velilerim tüm gücümüzle okulumuzu güzelleştirmek için elimizden gelenin fazlasını yapmaya hazırız. Sizlere tekrar teşekkür ederiz. Banu Başak SÜER K.Karatuzla İ.Ö.O. Müd Yet.Öğrt. Banu öğretmenin okuluna katkı sağlanması üzerine yazmış olduğu mektubu aşağıda okuyabilirsiniz:


Ünal Bey; Öncelikle bize vermiş olduğunuz maddi manevi destek için vakfınıza, sosyal sorumluluk sahibi gönüllülerimize teşekkür ederim. Okulumuzun sadece pimapenlerini değiştirmek için bu çalışmaya başlamıştım. Başta imkansız gibi görünüyordu. Ancak verdiğiniz destek sayesinde sanırım daha çok iş yapmayı başaracağız. Okulda yapılacak işin maliyeti biraz yüksek çıktı ancak başlamışken işi yarım bırakmak istemiyoruz. Bu yüzden de sizden gelen telefonla birlikte birçok kişiyi de harekete geçirmeyi başardım. Buradaki bir fabrika sahibinden, pimapen üreticisinden ve kaymakamlıktan da yardım aldık. Anlayacağınız sizlerin desteği ile birçok kişinin bizimle beraber olmasını sağladık.


Bizden istemiş olduğunuz belgeleri ekte gönderiyorum. En kısa zamanda onarım işlerine başlayarak yapılan işlerimizi zaman zaman sizlerle de paylaşacağız. Böyle sorumluluk sahibi kurum kuruluş ve gönüllülerin olması inanın bizi çok mutlu ediyor. Sizlere tekrar tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. İyi çalışmalar diliyorum. Banu Başak Süer