Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

21 Mart 2011

Her Okuyan Adam Olmaz

Bir insanın iyi bir hukukçu, mühendis ya da hekim olarak yetişmesi, onun aynı zamanda, kendiliğinden ve nasıl olsa iyi bir yurttaş olarak da yetiştiği anlamına gelmez. Çünkü iyi bir yurttaş olmanın gerektirdiği kuram ve uygulama bilgileri , diyelim ki, iyi bir mühendis olmanın gerektirdiklerinden farklıdır. 


TOVAK bu nedenle İMECE'yi üniversiteli ve liseli gençlerin gönüllü faaliyetleri arasına sokarak, onların toplumsal sorumluluk sahibi yurttaşlar olarak yetişmelerine de katkıda bulunmaya çalışıyor. Eski bültenlerimizden hatırlarsınız, bu alanda ilk ve önemli adımı Ege Üniversitesi'nde meslekdaşımız Şebnem Soygüder Hoca'nın öncülüğünde,“Topluma Hizmet Uygulamaları“ dersinin bir faaliyeti olarak atmıştık. TOVAK'ın doğum yeri olan Eskişehir'deki iki güzide üniversitemizden bu hareketin devamı gecikmedi.

 Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin gönüllü gençleri, Sarıcakaya Şehit Ali Uysal İlköğretim Okulu'nun onarımında emek sarfediyorlar. Bu İMECE'nin ana bağışçısı İstanbul Suadiye Rotary Kulübü. Eskişehir Anadolu Üniversitesi gençleri de Tepebaşı Kozkayı İlköğretim Okulu İMECE'sinin gönüllü emeğini üstlendi. Ana Bağışçı, Ali Üstay. Onarım devam ediyor. İMECE'nin duyarlı hayırseverler desteğinde, okul yönetimini, köy ve mahalle halkını, ögretmenleri ve buna ek olarak gelecekte bu ülkeyi omuzlayacak genç beyinleri tertemiz amaçlarla işbirliğine sokması da devam ediyor. Yakında başkaca üniversitelerimizin de bu çizgide buluştuğunu müjdelemek ümidiyle….