Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

15 Nisan 2011

Einstein 42 Yaşında Doğmadı

Albert Einstein 1921 yılında 42 yaşındayken Nobel Fizik Ödülü'nü aldı. Ama Einstein 42 yaşında doğmadi ki! O da 1879 yılında önce bebek, sonra çocuktu. Çocuk iken de okuldan nefret ederdi. Ona bilimi sevdiren şey, küçük yaşlarda amcasının hediye ettiği bir pusula oldu.
 

Peki, Marmaris'in Turunç beldesinde bir ilköğretim okulu öğrencisi, teleskopla dolunayı gözlediği takdirde içinde doğacak kıpırtı onu bir  “Einstein“  yapamaz mı?


Elbette yapabilir, ama o teleskop nerede…Nerede olacak Turunç'ta. Evet, Turunç'ta teleskop var. Daha doğrusu, bir gözlemevi var. SBIG ST-10 CDD kamera bağlantılı, Johnson-UBVRI güneş filtreli, otomatik kubbeli 35 cm Schmidt-Casagrain teleskoplu bir gözlemevi. Bu gözlemevi TOVAK bünyesinde çalışan Uluslararası Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Enstitü'müz İTAP tarafından, rahmetli Mehmet ve Nazife Oluğtugal adına ve Ali Üstay'ın duyarlılığı ile kuruldu. Ve İTAP'ın bilimi toplumun her katmanına , özellikle çocuklara sevdirmek ve benimsetmek için giriştiği uzun soluklu geniş perspektifli faaliyetin ilk adımını,12-14 Nisan arasında Turunç Bilim Şenliği ile attı.


Turunç Saadet Zeki Ünsal ilk Öğretim Okulu öğrencisi 50 den fazla çocuk velileri ile birlikte, üç günlük bir sürede eğlenceli, şenlikli bir biçimde fizik ve gökbilimle tanıştı. İTAP Başkanı ve Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Tuğrul Hakioğlu ve Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden Ekrem Murat Esmer, çocukla çocuk oldular. Çocuklardan biri belki “Einstein” olur diye…. Tuğrul'larda, Ali'lerde, Ekrem'lerde bu yürek varken biz bu işin peşini bırakmayacağız.Bir yandan küçükleri, gençleri merkeze taşıyacağız, diğer yandan da çağdaş teknolojiyi kullanıp bilgiyi de küçüklere, gençlere taşıyacağız. Taa ki ülkemiz insanlarının adları, “Einstein” ile birlikte anılana kadar…