Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

10 Mayıs 2011

İMECE Hareketi Altı Okulda Daha Parladı

Kırşehir'de, Trabzon'da, Rize'de, Giresun'da, İzmir Kemalpaşa'da, Sivas'ta elbirliği ile altı okulumuzu daha onardık dostlar… Çünkü Füsun Alkan Uzuner, Ali Haydar Üstay, Perihan Todorow, Nüteyra Berkmen, Suadiye Rotary Kulübü gibi hayırseverler var.

Onların desteği ile canlanan,elele veren okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz, köy ve mahalle halkımız var. Bunlar oldukça daha nice okullarda ışıyacak İMECE'miz.


Hele bir de okullardan gelen mektuplara bir göz atın. Sizler için seçtiğimiz cümleler, bakalım sizlere neler diyecek Bizler yalçın dağların eteklerinde gönülden görev yapmaya çalışan öğretmen ve idareciler olarak yapmış olduğunuz maddi desteğin aslında tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yaradığını anlatmak için bu yazıyı kaleme alıyoruz. İşte sizin yapmış olduğunuz bu destek yalnızca eğitim öğretim hayatının başında olan “küçük” insanların küçük ellerinin ısınmasını sağlamayacak bu insanların geleceğe dair ümit ve beklentilerinin yeşermesine “büyük” katkılar sağlayacaktır.
Siz yalnızca bir sınıfı ısıtmakla kalmamış öğrencilerimizin okula olan sevgi ve bağlılıklarını da arttırmışınızdır. (Trabzon Akçaabat Aydın İÖO Müdürü Hüseyin Akyüz) …Bazı arkadaşlardan fikir alalım istedik. Aradığımız kişiler “boş ver, zaten çıkmaz”, “onunla mı uğraşacağız” gibi sözler saffetti. Bu umutsuz ve moral bozucu sözler bizim kararımızı ve inancımızı etkilemedi. Öğrencilerimizin menfaat ve faydasına olacak bu çalışmayı denemek ve inanmaktan başka yapacak bir şeyimiz yoktu. Belki bizlere bu faydayı sağlamaya çalışan bu vakfın ilgili kişilerine de buna benzer sözler sarf edilmişti. Oysa bu çalışmalara olumsuz bakanların küçük beyni, çalışmaların neticesin büyüklüğünü görmekten acizdi.


Başvurumuzun üzerinden kısa bir zaman geçmişti. Okulumuz arandı ve projemizin kabul edildiği söylendi. Mutlu olduk, boş vermişliğin illetinden kurtulmasının sevincini yaşadık, faydalı olmanın mutluluğunu yaşadık (Rize Güneysu Y.Türkoglu İÖO Müdür Yrd. Metin BOLAT) Bir mahalle de birisi açlık sebebiyle ölürse, o mahallenin hepsi onun katili olur. İnsanın en büyük buluşu ateş, tekerlek, motor ya da maddi dünya ile ilgili herhangi bir şey değildir. İnsanın en büyük buluşu, buluşu anlaşarak ekip halinde çalışmaktır. (B .Senning'den alıntı olarak İzmir Kemalpaşa Sarılar İÖO Müdürü Rüstem Acar) Bir gün okulumuza Dereli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden bir yazı geldi. Yazıyı okuduk inceledik tam bize göre bir proje olduğuna inandık ve okul Aile birliği başkanımız ile paylaştık.


Öğrenci velilerimizin bu duruma yaklaşımı nasıl olur diye sorduk. O da bize herkesin böyle elini taşın altına sokarsa bir şeyler yapabileceğini bize söyledi.Gerekli yazışmaları yaptık ve resimleri çektik, gerekli yerlere yolladık. Doğrusunu söylemek gerekirse hiç umudumuz yoktu. Çünkü Giresun'da 8 okula yardım yapılacaktı. Ama bir gün bizi TOVAK yetkilileri arayıp sorduğunda mutluluğumuz iki kat arttı. Hemen işe koyulduk ve gerekli çalışmalara başladık. Bize yardımcı olacak köy halkını çağırdık, güzel bir planlama ve çok güzel mutlu neşeli bir ortamda çalışarak
İMECE projesini elbirliği ile tamamladık. (Giresun Şehit Basri Apaydın İÖO Müdürü Ünal Yılmaz) Gönüllü öğretmen ve velileri toplayıp işe koyulduk. Herkes sorunumuza çözüm bulunduğu için çok mutluydu. Heyecanla işlerimizin çabuk bitmesi için canla başla çalışıyorduk. Sonunda çalışmalarımız 11.03.2011 tarihinde son buldu.


Öğrencilerimiz rahatça tuvaletleri kullanmakta, gerekli hijyen kurallarına uymakta hatta aynalara bakarak saç bakımlarını bile yapabilmekteler. Okulumuz daha temiz, daha düzgün bir görünüme kavuştu. Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza okuma yazma öğretmenin dışında onlara sağlıklı ortam sunmanın da boynumuzun borcu olduğunu biliyoruz. (Sivas Gemerek Merkez Cumhuriyet İÖO Müdürü M.Celal Duman)