Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

13 Haziran 2011

Beş Mutluluk Mektubumuz Daha Var

“Geleceğimizin umudu olan çocuklarımıza iyi bir eğitim verebilmek için karşılaştığımız her türlü zorluklar ve güçlüklere rağmen biz köy öğretmenleri yaşadığımız köylerdeki çocuklara eğitim vermeye devam ediyoruz. Çalışmalarınıza devam ettiğiniz İMECE projesi kapsamında bizlere göndermiş olduğunuz maddi yardım sayesinde okul pencerelerini yeniledik.
 

Anasınıfı öğrencilerimizin temizlik ihtiyaçlarını sağlamak için lavabo takılmasını sağladık.
Sizlerin desteği ile tüm köylüm birlik ve beraberlik içerisinde çalışarak okul pencerelerin değişmesini sağladık . Bunları gösteren resimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu değişim hareketi sadece bir başlangıçtı. Eminim ki oluşturduğunuz bu İMECE ruhuyla okulumuzun tüm fiziki eksiklikleri zamanla giderilecek.” Böyle yazıyor Samsun Canik, Fındıcak İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Dündar. Evet, beş okulun İMECE'si daha tamamlandı. Beş mutluluk mektubumuz daha var. Örneğin biri de Bingöl'den : İnönü İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Arslan öğretmenimiz diyor ki: “Malumunuz küçük bir Anadolu ilçesinde ikamet etmekteyiz. Köy ile şehir kültürünün harmanlandığı küçük bir yerleşim yeri. Eğitime aktaracağımız bu tür imkânlarla şehirleşme kalitesini artırabiliriz. Arttıracağımız şey medeniyettir, insana değer vermektir. Yukarıda bahsettiğimiz kutsal mesleği yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Görevimizin sorumluluk ve bilincindeyiz. Ne kadar kutsal bir mesleği yaptığımızın farkındayız. Bu sorumluluk ve azimle çalışmaktayız. Bu aşamada yanımızda olan sizlere yapmış olduğunuz maddi destekten dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum”


Bir de Aksaray Akın İlköğretim Okulu Müdürlüğünden: “Katkılarınızla temin ettiğimiz boya sayesinde işçiliği öğrenci velimizin bizzat kendisi tarafından yapılmak kaydı ile tüm okul koridorları ve kapıları boyanmış, işçiliği tarafımızca karşılanıp lavabo ve wc'ler onarılmış, taşları değiştirilmiş, kullanılmayan sınıflara su tesisatı çektirilip taşımalı öğrencilerimiz için yemekhane yapılmış, bahçe duvarımızın ve bacalarımızın yıkılmış olan bölümleri onarılmıştır.” Eskişehir Kozkayı İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Fidan “El ele daima ileriye güzel bir Türkiye” diyor; ve devam ediyor: “Bu projeyle okulumuzda bir kıvılcım yaktınız. Herkesin ‘Bu okul kapanır.' gözüyle baktığı bir düşüncenin yok olmasına katkı sağladınız. Çocukların derslere daha istekli ve motivasyonlu bir şekilde gelmeleri bizleri mutlu etti. Güzel bir eğitim ortamında çalışmak biz öğretmenlerin de çalışma istek ve azmini arttırdı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı da böyle güzel bir ortamda kutlamak çocuklara ve bizlere 2. bir bayram yaşattı.” Yine Eskişehir Sarıcakaya Şehit Ali Uysal İlköğretim Okulu'ndan bir mutluluk mektubu: “Pencerelerimizin takılacağı gün; öğretmenler, veliler ve beldemiz belediyesi birlikte iş birliği yaparak, çalışmalara katıldı. Belde belediyemiz çalışanlara öğle yemeği hazırlatarak, bizlere katkıda bulundu. Çekilen resimlerden de anlaşılacağı gibi çalışmalar yorucu geçti. Ama iş birliği içinde çalışmanın verdiği dayanışma ruhuyla da herkeste bir mutluluk hakimdi.


Pencerelerimiz takıldıktan sonra da birlikte çevre temizliği yapılarak, okulumuz eğitim-öğretim için hazır hale getirildi.” Müdürler, öğretmenler, köy ve mahalle halkı, öğrenciler, belediye ve Nüteyra Berkmen gibi, Ali H.Üstay gibi, Suadiye Rotary Kulübü gibi, Eskişehir Genç İş adamları Derneği gibi sosyal sorumluluk duygusuna sahip hayırseverler, beş okulda daha İMECE'yi tamamladılar. Buna vesile olabildik; ne mutlu bizlere de.