Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

08 Temmuz 2011

8 A Sınıfından Fatma Özmen büyüyünce ne yapacakmış…

Gönüllü Dostlar; yüreği iyilikle dolu arkadaslarımız ve emeği kendine bayrak yapan öğretmenler ile gönüllü köy ve mahalle halkı sayesinde beş okulun İMECE'sini daha tamamladık. Okullardan birinin öğrencisi Fatma, küçücük elleri ve kocaman yüreği ile bir teşekkür mektubu yollamış.
 

Kısaca : “Ben Gökçebağ İÖO öğrencisi  olarak, bu takdire değer davranışınızdan dolayı sizlere özendim. İleride iyi yerlere gelirsem, ben de sizin gibi davranmayı hayal ediyorum” diyor Fatma.


İşte biz de İMECE'yi başlatırken bizim hayalimiz de tam buydu Fatma kızım. Evet gönüllü dostlar; beş okulumuzun daha İMECE'sini tamamladık. Van Başkale'de, Şanlıurfa Karaali'de, İstanbul Sultangazi de, Burdur Gökçebağ'da, Muş Mercimekkale'de Ali Haydar Üstay'ın, Suadiye Rotary Kulübünün, Sefer Öztek Kasımoğulları'nın duyarlılığı ile, yine alnımızın terini birlikte sildik. Mercimekkale‘den İÖO Müdürümüz….. “İşte tam da böyle olumsuz şartlarda siz değerli yardımseverlerin destekleri bizim için adeta bir umut ışığı olabiliyor. Yaptığınız yardımlar bize maddi katkıda bulunmakla beraber eğitim için bir şeyler yapmak isteyen insanların olduğunu bilmek de bize manevi destek anlamında çok katkı yaptı.


Her şeyden önce maalesef köyümüzde çok olmayan/yetersiz olan imece kültürünü biraz daha geliştirdik. Okulumuzun boyasını köyde bulunan askerlerin yardımıyla yapmakla, elektrik ve su tesisatını köyde bu işi bilen insanların yardımıyla yapmakla aslında bir anlamda insanlara imece kültürünün, birlikte iş yapma kültürünün ne kadar gerekli ve günümüz şartlarında da ne kadar gerekli bir şey olduğunu gösterdik.” diyor.


İstanbul Sultangazi'den müdürümüz ise “….Sultangazi ilçe Belediyesi'nden prefabrik binamızın önüne döşenmesi için taş ayarlandı. Belediyeye ait araçlarla taş, kum ve çimento getirildi…Prefabrik bina girişine gönüllü veliler ve belediye çalışanlarıyla 45-50 metre uzunlukta kanal döşemesi yapıldı….Belediye işçileri, okul aile birliği üyeleri ve vatandaşların katılımıyla bahçe düzenlemesi yapıldı, bahçeye belediyeden sağlanan fidanların dikimi yapıldı.” diye anlatıyor İMECE'yi . Bir kartopunun yarattığı çığ bunlar. Tam olması gerekenler oluyor İMECE'de, tam….