Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

02 Eylül 2011

İnternet aracılığı ile gelen yardım

Sürücü İlköğretim Okulu Mardin ilinin Savur ilçesine bağlı Sürücü Beldesi'nde 800 öğrencinin öğrenim gördüğü bir ilköğretim okulu. Sorunları diğer pek çok ilköğretim okulu ile aynı. Okul Müdürü Remzi YAPICI okulunun fiziki ihtiyaçları ile araç-gereç ihtiyaçları için uzanacak bir el ararken internette Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)'ın yürüttüğü İMECE projesine rastlıyor. 

Bize gönderdiği teşekkür yazısında “Başta fiziksel olmak üzere araç-gereç olarak çok eksiği bulunan okulumuzun birtakım ihtiyaçlarını gidermek için internette yaptığım araştırmalar sonucunda Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı'nın yürüttüğü proje gözüme takıldı. E-posta yoluyla başvurduğum bu yardımsever vakıftan olumlu bir cevap aldık.” diyor. Yani sözkonusu ihtiyaçları gidermek için beklenen yardımsever bir el Mardin'in Savur ilçesinin Sörücü köyüne uzanıyor.

Bu yardımsever el TOVAK'ın İMECE projesi kapsamında yönlendirdiği, daha birçok okula da uzanmış ve uzanacak olan Ali Haydar ÜSTAY'ın elinden başkası değil. Remzi öğretmen yapılan çalışmaları büyük bir mutluluk içinde şöyle anlatıyor ; “İMECE usulüyle olması gereken bu proje için gerekli veli desteğini aldıktan sonra gönüllü velilerimizle öncelikle okulumuzun kırık camlarını, bozuk lavabolarını ve tamire muhtaç kapılarını yaptık.

Artık öğrencilerimiz daha sağlıklı bir ortamda öğrenimlerine devam ediyor ve velilerimiz okula bir nebze de olsa emeklerini kattıkları için daha da mutlular.” Böylece Anadolu'nun bir köşesine daha İMECE ruhu yeniden yerleşiyor. Özünde dayanışma geleneği olan insanlarımız yeniden bir araya geliyor, aynı amaç etrafında birleşiyor ve sonuçta da Sayın Müdürün belirttiği gibi “okula bir nebze de olsa emeklerini katmanın “ hazzını yaşıyorlar.

Evet Remzi öğretmenim Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)'ın yapmak istediği de işte budur. Yani İMECE ruhunu yeniden canlandırmak. Sürücü İlköğretim Okulu Müdürü Remzi YAPICI teşekkür mektubunu “Gerçekleştirmiş olduğu bu İMECE projesiyle TOVAK'a, dolayısıyla okulumuza bağışta bulunan Ali Haydar ÜSTAY beye, projeyi yürüten TOVAK ekibine ve gönüllü velilerimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.” diyerek bitiriyor.