Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

30 Eylül 2011

Genç nüfus hayırseverlik gereğini arttırıyor

“Ülkemizde sizin gibi hayırsever insanların katkılarıyla eğitim kurumumuz, geleceğimiz olan çocuklarımızın hizmetine daha iyi sunulmaktadır. Ülkemizin geleceği çocuklarımızın daha iyi eğitilmesine bağlıdır. Bir çocuk dahi eğitim sistemimiz dışında bırakılmamalı, sahip çıkılmalıdır.” şeklinde başlayan bir mektup aldık. Mektup Bingöl merkezine bağlı Yaygınçayır Köyü İÖO. Müd.Yet.Öğretmeni Esra AKSU'dan.

Esra Öğretmen bütün iyi niyetini ve idealistliğini yansıtmış mektubunda. Birbiri ardına şikayetleri sıralamadan kısaca eğitim faaliyetlerindeki olanaksızlıkları ve elde olmayan nedenlerini açıklayıvermiş bir çırpıda. “Öyle ki İlköğretim ve Ortaöğretimde öğrenim gören öğrenci sayımız Hollanda, Belçika ve Yunanistan gibi ülkelerin nüfuslarından fazladır.

Bu kadar genç nüfusa kaliteli bir eğitim verebilmek için bütün Türk Milleti nin el ele vermesi ve eğitime destek vermesi şarttır.” diyerek bizim geleneğimizde önemli bir yeri olan, ancak, günümüzde unutulmaya yüz tutan İMECE nin gereğini ve önemini belirtmiş. Son derece haklısın Esra Hoca. Biz de şu anda içinde bulunduğumuz pek çok olumsuzluktan İMECE ruhunun yeniden diriltilmesi ve hayata geçirilmesiyle kurtulacağımıza inanıyoruz. Bu nedenle de çalışmalarımızın odağına İMECE yi yerleştiriyoruz. Amacımız sadece birkaç hayırsever vatandaşın maddi yardımlarını yönlendirerek birkaç okulun fiziki olarak iyileştirilmesini sağlamak değil.

Aynı zamanda birlik beraberlik ve dayanışmanın harmanlanmasına yani İMECE ye hizmet etmek. Bingöl Merkez Yaygınçayır Köyü İlköğretim Okulu Müdür Yetkili Öğretmeni Esra AKSU'nun “Bu bağlamda Yaygınçayır İlköğretim Okulunun bakımı ve onarımına yaptığınız çok değerli katkılarınızdan dolayı şahsım ve köylüm adına vakfınız TOVAK'a ve Ali Haydar ÜSTAY' a teşekkürü bir borç bilirim. diyerek biten mektubundan anlıyoruz ki İMECE diriliyor.