Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

15 Ekim 2011

İMECE usulü çalışmak heyecanımızı daha da arttırıyordu

1999 Yılı Marmara depremi sırasında atık su borularının kayması nedeniyle akan tuvaletler, rutubetten çürüyen kapılar ve kırık fayanslarla eğitim öğretime devam eden Sakarya İli, Sapanca İlçesinde bulunan Sinan Göksun İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Figen DADAŞ “Çaresizlik içinde çocuklarımızın buraları kullanmak mecburiyetinde kalışı beni çok üzüyordu.

 Bu duruma çare olabilecek bir yol ararken TOVAK'ı ve İMECE Projesi'ni gördüm.” diye yazıyor bize gönderdiği teşekkür metubunda ve devam ediyor “Yaptığınız hizmetleri ve resimleri inceledim. Sizler gibi insanların varlığı kendime güvenimi arttırdı. Heyecanlandım ve sizinle iletişime geçip İMECE'ye dahil olmak istedim. İlk iş olarak bunu öğretmen arkadaşlarımla paylaştım. Onlarla birlikte gönüllü velileri bulduk. Ardından mahalle muhtarımız derken çalışma ekibimiz çok kısa bir sürede oluştu. Herkes çok mutluydu.” diyerek. Bizim heyecanımızı da Figen Hoca'nın “…. çalışma ekibimiz çok kısa bir sürede oluştu . Herkes çok mutluydu.” demesi yükseltti.

İşte çok kısa bir sürede oluşan o ekip İMECE'nin kendisiydi, herkesin duyduğu o mutluluk İMECE'nin yaydığı mutluluktu. Bize düşen ise yardım etme duygusunun hat safhada olduğu Erdal BALABAN başkanlığındaki Suadiye Rotary Kulübü'nü Sakarya'nın Sapanca İlçesi'ndeki Sinan Göksun İlköğretim Okulu'na yönlendirmekti. Her zaman olduğu gibi yine TOVAK olarak var olan yardım geleneğinin doğru yerde kullanılması için ona yön verdik. Sonrasını Figen DADAŞ şöyle anlatıyor mektubunda ; “İMECE usulü çalışmak heyecanımızı daha da arttırıyordu. Çünkü insanımızın yüzyıllardır yaptığı yardımlaşma ki, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş, bu gelenek sizlerin sayesinde okulumuzda hayat bulacaktı.

İMECE ruhunun yaşanması, okulumuzda eğitim gören çocuklarımızın da yarınlarda duyarlı insanlar olmasına yardımcı olacaktı. Öyleyse kazancımız ikiye katlanmış oluyordu. Siz büyüklerinin yolunda duyarlı, çalışkan, memleketine faydalı insanlar olacaklardı.”

Yaptığımız işin önemini ve yararlarını bir başkasından duymak elbette bizleri bir başka mutlu etti, bir başka heyecanlandırdı. Figen öğretmenin “Çocuklarımız TOVAK'ı ve bağışçımız İstanbul Suadiye Rotary Kulübü'nü ve kıymetli dönem başkanı Erdal Balaban beyi tanımasalar bile sizlerin onlara hediye ettiği güzellikleri görüp sonsuz teşekkürlerini ve sevgilerini sizlere ilettiklerini bildirmek istiyorum. Sinan Göksun İlköğretim Okulu öğrencileri ve öğretmenlerinden sizlere kucak dolusu sevgiler.” diyerek gönderdiği o katıksız sevgiyi bizler de sizlerle paylaşmak istedik.