Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

16 Aralık 2011

Erzurum Ağcaşar da İMECE ile yeniden buluştu

Erzurum'un Köprüköy ilçesine bağlı Ağcaşar köyünden gelen mektuba Okul Müdürü Bayram KURTGÖZ “Okul binamızın lavabo ve tuvaletlerinin uzun zamandır onarıma ihtiyacı vardı. Öğrencilerimiz hijyen ve sağlık açısından sıkıntılı günler yaşamaktaydı. Tuvaletlerde oluşan görüntü kirliliği bizi çok rahatsız ediyordu. Öğrencilerimiz tuvaletleri kullanmak istemiyor ya öğretmen lojmanı olarak ayrılan binanın tuvaletlerini kullanıyor veya eve gidene kadar bekliyorlardı. Tuvaletlerde aynalar yoktu. Sabunluklar kırılmıştı. Tuvaletten sonra öğrenciler kendilerine ait evden getirdikleri sıvı sabunları kullanıyorlar, işleri bittikten sonra sıvı sabunlarını sınıflarında muhafaza ediyorlardı. Tuvalet kapılarının kilitleri bozulmuştu, tuvaleti kullanan öğrenci kapı açılacak diye tedirgin oluyordu.” diye okulun tuvaletlerinin ilk halini anlatarak başlamış.

Yaptığı çalışmalar bölümünde de “TOVAK ailesinin şefkatli, sıcak, yardımsever, dost eli bize uzandı. Bizden maddi yardımlarını esirgemeyen Ali HAYDAR ÜSTAY Beyefendi sayesinde sıkıntılı bölümler için çalışmalara başladık. Gönüllü öğretmen ve velilerimizle birlikte işe koyulduk. Herkes sorunumuza çözüm bulunduğu için çok mutluydu. Heyecanla işlerimizin çabuk bitmesi için canla başla çalışıyorduk. Sonunda çalışmalarımız 25.08.2011 tarihinde son buldu.” demiş. Bundan sonraki duygular ise mektupta şöyle anlatılmış. “Öğrencilerimiz ders başı yapılmasıyla birlikte rahatça tuvaletleri kullanabilecekler, gerekli hijyen kurallarına uyarak hatta aynalara bakarak saç bakımlarını bile yapabileceklerdir. Okulumuz daha temiz, daha düzgün bir görünüme kavuştu.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza okuma yazma öğretmenin dışında onlara sağlıklı ortam sunmanın da boynumuzun borcu olduğunu biliyoruz. Sevgili Ali Haydar Bey çocuklarımız sizi göremese de sizin sayenizde gerçekleşen bu hizmetin farkında olduklarından emin olabilirsiniz. Ülkemizde eğitim ve öğretime bu desteği esirgemeyen Ali HAYDAR ÜSTAY gibi nice yardımsever insanlarımıza ihtiyacımız olduğunu belirtmek istiyorum. Sözlerime son verirken bizlere bu imkânı sağlayan, eğitime verdiği destekle çalışma şevkimizi arttıran Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı ( TOVAK ) ailesine böyle kutsal bir görevi üstlenip destek sağlayan Ali HAYDAR ÜSTAY Bey'e sonsuz teşekkür ediyoruz.

Sizleri ve eğitime verdiğiniz bu desteği hiç unutmayacağız. Sizin gibi duyarlı, etrafındaki eksikliklere seyirci kalmayan onurlu insanların artması dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunarız.” Bu mektubun üzerine söylenecek pek fazla bir şey olmadığına inandığımızdan, mektubu yazan Erzurum, Köprüköy, Ağcaşar İlköğretim Okulu Müdürü Bayram KURTGÖZ'ün şahsında bu İMECE de tüm emeği geçenlere teşekkür edip yazımızı bitiriyoruz.