Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

17 Şubat 2014

Çalışmalarda 7'den 77'ye herkes vardı

Bilindiği gibi Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı'nın (TOVAK) temel amacı gönüllü yardımseverlerin yardımlarını doğru tespitlerle doğru yerlere yönlendirmek. Ancak, TOVAK bu amacını gerçekleştirirken bir diğer amacı olan İMECE alışkanlığını yeniden işler hale getirmeye de çalışıyor.
 

Yani sözkonusu yardımları sadece İMECE geleneği ile desteklenen okullara yönlendiriyor. Bugüne kadarki uygulamalarında son derece başarılı olduğu okullardan ve yardıma katılan kişi ve kurumlardan gelen mektuplardan açık bir şekilde anlaşılıyor.


Aşağıda Aydın Koçarlı Haydarlı İlköğretim Okulu müdür yetkili öğretmeni Fatma YEDİNCİ'nin konuyla ilgili teşekkür mektubunu aynen takdirlerinize sunuyoruz.


“Değerli TOVAK Ailesi ve Aydan SEMKER;
Aydın / Koçarlı ilçesine bağlı uzak bir köy okulunda uzun zamandır çalışmaktayım. Köy okullarının ortak kaderi olan maddi imkânsızlıklar eğitim ve öğretimin kalitesini her zaman etkiliyordu. Bu maddi imkânsızlıklar bizim okul içinde geçerliydi. Bu yüzden sizden gelen ilk telefon beni çok heyecanlandırmıştı. Çünkü geleceğin aydınlık yüzü olan öğrencilerimizin sağlığı için çok önemli olan tuvaletleri artık tamirat yapabilecektik. Hemen durumu öğrencilerimle, öğretmen arkadaşlarımla ve velilerimle paylaştım. Öğrencilerimin gözlerindeki o parıltı görülmeye değerdi. Velilerimiz; “Hocam hepimiz çalışmalara geliriz, birlikten kuvvet doğar” diyerek gönüllü olduklarını söylediler. Çalışmalarda 7'den 77'ye herkes vardı. Süper babaannelerimiz, dedelerimiz bile vardı. Hepsi İMECE ruhunu o kadar güzel yansıttı ki.


Öncelikle tuvalet binasının dış cephesini sıvadık, daha sonra astar boyayla boyayıp en son olarak dış cephe boyasıyla boyadık. Bu işlemler biraz uzun sürdü. Çünkü olumsuz hava şartları çalışmalarımıza engel oluyordu. Bu sene Aydın yağmura tutuldu. Neredeyse her gün yağmur yağıyor ya da hava çok kapalı oluyordu. Anasınıfı öğrencilerimiz için klozetler taktık, kapılarımız çok kötüydü, hepsini yağlı boyayla boyadık, aynalar taktık, kırılan fayansları onardık, tavanı boyadık, en son olarak İMECE sevdalılarıyla temizliğimizi yaptık artık tuvaletlerimiz öğrencilerimizin kullanımına hazır hale gelmişti.


Bize bu İMECE ruhunu yaşatan TOVAK ailesine, bağışıyla bize destek veren Aydan SEMKER Hanım'a  ve  TOVAK'a, öğretmen arkadaşlarım, öğrencilerim, şahsım ve köy halkı adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.


Fatma YEDİNCİ
Aydın Koçarlı Haydarlı İO Md.Yet.Öğr.