Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

20 Ekim 2023

İMECE Hatırlanınca Köy Okullarına Çare Oluyor

Aydın’ın Söke İlçesi’nde bir köy okulu olan Serçin İlkokulu, İMECE projemizin yıllardır büyük bağışçılarından olan değerli dostumuz Sayın Füsun Alkan Uzuner’in, onarımını üslendiği onlarca okuldan biri. TOVAK ailesinin tüm üyeleri gibi o da Cumhuriyet değerlerine ve eğitimin önemine inanan bir destekçimiz.

İşte biz de İMECE’yi, bir paydaş olarak, Füsun hanım gibi, Denizbank gibi, İmran öğretmen gibi, görev bilincine sahip, duyarlı kişi ve kurumların sayesinde yürütüyoruz.

Başarıya ulaşan her İMECE, bizlere hem ödül, hem teşekkür hem de yeni çalışmalar için motivasyon oluyor.

İmran Öğretmenimizin mektubu, el ele verince yapılabilenleri bize gösteriyor:

“Teşekkürler…

Söke ilçesi Serçin ilkokulu öğretmeni İmran AZBOY olarak şahsım, öğrencilerim ve tüm köylümüz adına sonsuz teşekkürler.

Bu köy okulunda Ağustos ayının sonlarında göreve başladığımda hayal kırıklığı ve moral bozukluğu ile başladım. Ben Diyarbakır’dan buraya geldim. Geldiğim yerde köy okullarının bakımsızlığından şikayet ederdik ancak burada da aynı durum söz konusuydu, demek ki; köy okullarının hep kaderi böyle dedim.

Burada yeni olduğumdan dolayı ve henüz köylüyü pek tanımadığım için bir bocalama yaşadım. Var olan sorunları en hızlı şekilde nasıl kimin aracılığıyla çözebilirim diye çeşitli yerlere başvurmaya başladım. Neyse ki tam zamanında Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) ile Ünal beyle tanıştım ve ondan köylüyü de sürecin içine katarsam destek verilebileceği sözünü aldım.

Bununla beraber hemen köylü ile görüştüm, köylülerden boyayı ve tesisat işlerini yapabileceklerin kimler olduğunu ve en uyguna pimapen işlerini nasıl yapabileceğimizin yollarını bulduk. Kapanan bir okuldan kendim ve bir öğretmen arkadaşım ile beraber laminant parke söktük, lavabo söktük, klozet söktük.

Toparladığımız malzemeleri belediye işçileri ile okula taşıdık. Yani köylü, öğretmen ve diğer kurumlardan destekler bularak İMECE ile herkes üstüne düşeni yaptı.

Çalışmalarımız böylelikle tamamlanmış oldu. Okulumuzun önüne astığımız tanıtım pankartı bugün itibariyle başka bir köy okuluna doğru yola çıktı. Böyle bir çalışmanın olması devamlılığı ve bu sürecin bir parçası olmak bizlere ayrı bir umut, heyecan ve mutluluk veriyor.

Öncelikle Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı’na (TOVAK) ve İMECE projesinin yaratıcıları, yürütücüleri ve tüm destekçilerine sonsuz teşekkürler. Bu teşekkürler içinde özellikle bizim okulumuza maddi destek sağlayan Füsun ALKAN UZUNER hanımefendiye, ayrıca özel bir teşekkürü şahsım, öğrencilerim ve tüm köylümüz adına bir borç biliriz. En son da tabii ki Ünal beye çok teşekkür ediyoruz.

Hepiniz iyi ki varsınız, saygılar, sevgiler.

İmran AZBOY

Aydın Söke Serçin İO Müd. Yet. Öğr.”