Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

17 Aralık 2023

İMECE Aile Dayanışması Devam Ediyor

Mardin’in Dargeçit İlçesi’nde Bostanlı, Kartalkaya ve Alayurt köylerinde üç ilkokulun onarımına, hem maddi hem de bizzat çalışmalara katılarak destek veren Intertech Bilgi İşlem A.Ş. çalışanlarının temsilcisi Sayın Sevgi Özçit; Mardin’den döndükten sonraki görüşmemizde, Bostanlı İlkokulu’nun bahçe duvarına ihtiyacı olduğunu öğrendiğini ve Dargeçit Milli Eğitim Müdürü Sayın Cengiz Kılıç’a duvar için de destek olmaya çalışacaklarının sözünü verdiğini söylemişti.

Sevgi hanıma, geçtiğimiz ay Bostanlı Köyü İlkokulu’nda bahçe duvarı için çalışmalara başlandığını ve desteğe ihtiyaçları olduğunu bildirip, yeni bir bağış için imkanları olup olmadığını sorduğumuzda, “söz vermiştik, elimizden geleni yapacağız” dedi ve çok kısa bir zaman içinde, yine çalışma arkadaşlarıyla birlikte okul için gerekli kaynağı sağlayarak vakfa ulaştırdı.

Bundan sonrasını Mardin Dargeçit Bostanlı İO Müdürü Sayın Ceylan Ortakaya’nın mektubundan okuyalım:

“Merhaba TOVAK ve Değerli bağışçımız Intertech Firması ve Çalışanları;

Mardin'in Dargeçit ilçesinin Bostanlı köyünde bulunan okulumuz birleştirilmiş sınıf eğitim sistemiyle oldukça zor şartlar altında devam ederken fiziki olarak eksiklerimiz bizim için Eğitimi daha elverişsiz hale getirmekteydi.

Çocuklar normal şartlar altında bile derslere odaklanma problemi yaşarken okulumuzun bir dış duvarının olmaması onların odaklanmasını engelliyordu. Sizlerin yaptığı duvarla şuan okulumuz artık dış etkenlere kapalı ve güven verici bir ortam halini aldı. Zaman zaman ders işlerken dışarıdan gelen sesler direk pencere önüne kadar gelen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar olsun ailelerin direk temasta bulunması, öğrenci olmayan ya da ders saati olmayan öğrenciler olsun okulumuzun etrafında rahatsızlık verecek türden hareketler sergileyebiliyordu.

Okulun öğrencilere ev güvenliğinde ve sıcaklığında olması onları bir üst düzeye ulaştıracağından emindim. Sizlerle beraber bunu sağlamış olmaktan onur duymaktayım. Yaptığınız boyama işlemi çocuklara daha sağlıklı ve güzel bir ortamda öğrenme olanağı sundu. Sizlerin yaptığı destek aslında dışarıdan göründüğü kadar basit ve anlamsız değil, çünkü İMECE usulü sistemle çalışıyor olmanız hem velilerin hem okulun bir arada el ele vererek çalıştığı, birlikten güç doğar kelimesinin tam olarak açıklamalısıdır.

Öğrencilerin hep beraber yapılan işlerde yani grup çalışmaların da neleri başarabileceğini kendileri bizzat deneyimleme olanağı sundunuz aynı zamanda. İyilik bulaşıcıdır, bu bağlamda sizlerin göstermiş olduğu performans bana öğrencilerime ve velilerime yardımlaşmanın değerini bir kez  daha hatırlattı.

Biz çocuklara sadece akademik başarı gösterecekleri bir ortam değil, onları hayata hazırlamaya zorluklarla nasıl başa çıkabileceklerini, beraber daha güçlü olunacağını yeni şeyler üretmenin mutluluğunu göstermek için varız. Bu proje tam da öğrencilerimin ihtiyacı olan birleştirici gücü anlamalarını sağladı. Bundan dolayı Intertech ve çalışanlarına, siz Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı’na sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ceylan Ortakaya

Mardin Dargeçit Bostanlı İO Müdürü”

Denizbank’ın ana sponsorluğunda yürüttüğümüz TOVAK İMECE Projesi, bir kere daha ülkemizde birlikte çalışırsak neler başarabileceğimizi göstermiş oldu, bunu mümkün kılan tüm paydaşlarımıza biz de teşekkür ediyoruz.