Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

Marmaris Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Araştırma Enstitüsü (ITAP)

Düzenlediği eğitsel ve toplumsal bilim etkinlikleriyle ve bilimsel araştırmalarıyla ülkemizin ilk ve tek profesyonel fizik araştırma ve eğitim kurumu niteliğini taşıyan Marmaris Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Araştırma Enstitüsü, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı‘nın (TOVAK) çatısı altında, 2006 yılında kurulan enstitü, uluslararası alanda “Institute of Theoretical and Applied Physics” adıyla bilinmekte ve kısaca ITAP olarak anılmaktadır.

ITAP, pozitif bilimler alanında ulusal ve uluslararası toplantılar ve çalıştaylar düzenleyerek ya da bu toplantılara ev sahipliği yaparak, fizik ve matematik ağırlıklı araştırma eğitimine destek olmaktadır. Bunun yanı sıra, başarılı lise ve üniversite lisans öğrencileri için fizik, matematik ve temel bilimlere yönlendirici etkinlikler düzenlemekte, ulusal ya da bölgesel fizik ve matematik olimpiyat takımlarına ev sahipliği de yapmaktadır. Enstitü’nün önemli bir diğer amacı ise Türkçe’ nin bir bilim dili olarak yayılmasına yardımcı olmaktır. Uluslararası düzlemde üniversite doktora ve doktora sonrası ileri araştırmacıların etkileşim, araştırma ve eğitimlerini desteklemeyi de hedefleyen ITAP’ın, dünyaca tanınmış bilim insanlarının yer aldığı uluslararası bilim kurulları bulunmaktadır.

ITAP Bilim ve Toplum Merkezi, ülkemizdeki ilk ve ortaöğretimin en önemli sorunlarından biri olan laboratuvar ve yanı sıra gözlem ve deneye dayalı çalışmaların yetersizliğini, yaz aylarında, Vakfımızın Marmaris’te bulunan TOVAK Bilim Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlediği zengin içerikli etkinliklerle giderebilmeyi ve çocukların bu alandaki eğitim ihtiyaçlarını desteklemeyi amaçlamaktadır. Düzenlenen bilim ve sanat şenliklerinde sunulan mükemmel laboratuar ve deney olanakları, çocuklara ödev ve ders baskısı olmaksızın, ailelelerin de katılımıyla birlikte en eğlenceli şekilde öğrenme fırsatı sağlamaktadır. ITAP, uzman eğitmenler tarafından hazırlanan özgün içeriklerle fizik, kimya, biyoloji, jeoloji, astronomi, mühendislik, matematik, geometri, bilmeceler, bulmacalar, müzik ve resim gibi sanat alanlarında çocukların heyecan verici ve unutulmaz bir deneyim kazanmasına, bilim ve sanata farklı pencerelerden bakabilmelerine olanak sağlamaktadır.

TOVAK Bilim Kültür Sanat Merkezi’ nde bulunan 35 cm’lik (14‘‘) teleskobu ve dört metrelik kubbeye sahip gözlemevi, popüler bilim etkinliklerinin yanı sıra, akademik düzeyde de gözlem yapmaya imkan sağlamaktadır. 15 Haziran 2011’de açılışı yapılan Oluğtugal Gözlemevi, 30’un üzerinde bilim-toplum etkinliğinde yaygın bir şekilde kullanılmış ve bunun yanında, uzman astronomlar tarafından bilgisayar kontrollü kurulumu ve CCD kamerası sayesinde pek çok derin uzay cisminin fotoğrafı çekilmiştir.Marmaris Kuramsal ve Uygulamalı Fizik Araştırma Enstitüsü (ITAP)