Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı

Türkiye Bilişim Derneği İstanbul Şubesi Veri Bilimi Çalışma Grubu ve Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı TOVAK işbirliği ile, Kurultay Üyemiz Prof. Dr. Erdal Balaban önderliğinde yürütülen çalıştay, 2015 yılından beri geleneksel olarak 30 Ağustos haftasında, TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi’nde düzenlenmektedir.

Günümüzde yalnızca bilginin toplanması, depolanması ve klasik sorgu yöntemleri ile bu bilgilere ulaşılması yetmemektedir. Kamu ve özel sektörde yer alan organizasyonların ellerinde bulunan büyük veriden (big data) ileriye dönük tahminlerde bulunması, çıkarım yapmayı sağlayacak gizli örüntüleri elde edebilmesi önem taşımaktadır. Veri madenciliği fazla miktardaki veri arasından işe yarar bilginin çıkarılabilmesi için çeşitli yöntem ve teknikler sunmaktadır. Veri madenciliği uygulamaları ise kamu ve özel sektörde günden güne yaygınlaşmaktadır.

Birçok değerli bilim insanının sunum yaptığı, üniversite, özel ve kamu kurumlarından katılımcıları bir araya getiren çalıştay, yıllardır, bilimsel çalışmaların yanı sıra akademik ilişkiler ve dostluklar kurulmasına, yeni projeler üretilmesine de vesile olmaktadır.

Çalıştayla ilgili detaylı bilgiye https://verimadenciligi.tovak.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Disiplinlerarası Uygulamalı Veri Madenciliği Çalıştayı