Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

22 Mart 2010

İMECE Adana Kozan'da 40 yıllık yaraları onarıyor

40 yıl önce yapılan Köseli Remzi Oğuz Arık İlköğretim Okulu, Adana'nın Kozan ilçesinde ne zamandır kendisine uzanacak bir yardım eli bekliyordu. Deprem gibi afetlerden ve doğal koşullardan olumsuz etkilenen okul, son derece eskiydi ve okulun kışın yakmak için toplanan odunlarını saklayacak yeri bile yoktu.
 

Uzun süre yardım alamayan okulun müdür yetkili öğretmeni Hülya Altunbey, TOVAK'a bir mektup yazarak, İMECE'nin durumdan haberdar olmasını sağladı.


Hülya öğretmen, eski okul bina ve lojmanını hem depo hem de odunluk olarak kullandıklarını ancak çocukların güvenliği açısından tehlikeli olduğu gerekçesiyle burasının da yıkıldığını anlattı mektubunda. Dışarıda kalan odunlar, ıslandığı için, kışın sobanın içinde yeterince iyi yanmıyordu.
Hülya öğretmen, en kısa zamanda bir odunluk yapılması ve okul duvarlarının tamir edilmesi gerektiğini yazması üzerine İMECE ekibi yine devreye girdi. Böylece okulun tamiri için gereken katkı parası tedarik edilerek okula ulaştırıldı. İnşaat işleri ise İMECE'ye uygun olarak köyde yaşayan vatandaşlar tarafından üstlenildi.


Okulda İMECE çalışması, TOVAK gönüllülerinin desteği sayesinde tüm hızı ile devam ediyor. Tamirat boyunca okul için 2,5 metre boyunda bir duvar, odunluk ve okulun eski eşyalarının muhafaza edileceği küçük bir oda yapılacak. Yöre vatandaşlarının el birliği ile yapacağı inşaatın 5- 10 gün içerisinde tamamlanması bekleniyor. Böylece minikler hem daha sağlıklı koşullarda eğitim görecek hem de ıslanmayan odunlar sayesinde kışı daha sıcak sınıflarda geçirecekler.