Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

14 Şubat 2011

İşte Budur İMECE

El ele, omuz omuza iş başarmanın Anadolu'daki geleneksel adı olan İMECE, düzenlediğimiz geniş katılımlı, çok yönlü, uzun soluklu bir toplumsal hizmet hareketini tanımlamamız için bizlere ışık tuttu. İhtiyaç sahibi İlköğretim Okullarımızın onarımı için, yardımseverlerin, yerel yönetimlerin,

köy ya da mahalle sakinlerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin destek ve emeklerini bir araya getirdikleri bu toplumsal hizmet hareketine İMECE adını verdik.


İMECE' nin farkını, ayrıntılarını, sizin neler yapabileceğinizi www.tovakimece.org da görebilirsiniz. Ama işin özü, Erzurum Horasan Kırklar Köyü İlköğretim Okulu Müdür V. Şifa öğretmenin mektubunda…


İşte Budur İMECE: Ünal Bey merhaba. Öncelikle Uğur KOÇARSLAN Bey'e duygu dolu mailinden dolayı teşekkür ediyorum. Bize bu güzel duyguları yarattığı için ne kadar teşekkür etsek hakkını veremeyiz. İnanın sizden gelen ilk telefondan bu zamana kadar günlerin dahi nasıl geçtiğini anlamıyorum. Çünkü hep bu işin sevinci, hep bir şeylerin düzeleceğinin mutluluğu zaman kavramımı bile değiştirdi diyebilirim. İlçe Milli Eğitim Müdürümüz her odasına girdiğimde sizinle ilgili bir haber olup olmadığını soruyor ve bu olumlu sonuçları duyunca mutluluğunu her şekilde ifade ediyor.
Okulumuza yardım için kimin kapısını çalsak olumlu sonuçlar alıyoruz, kısacası TOVAK Kırklar İlköğretim Okulu'nun kaderini değiştirdi diyebilirim. Çarşamba günü yine çok güzel bir gelişme oldu bunu da sizinle paylaşmak istiyorum. Dönemin başından bu zamana okula ait bir ses düzeneği ve zil sistemi olması için uğraşıyorduk.

Bircan hocamızın nişanlısı Erzurum'da bulunan Çimenler Otomotiv'in sahibi ile görüşmemizi, onların yardım edebileceğini söyledi . Yaklaşık bir aydır kendisine ulaşmak için şirketini aradık en son salı günü ulaştık. Derdimizi söyledik; okulumuza bir ses düzeneği ve zil sistemi taktırmak istiyoruz bize yardımcı olur musunuz dedik. Çarşamba günü zil sistemimiz için gerekli olan paranın 1200 lirasını karşılayacağını kabul etti. Önümüzdeki hafta gerekli çalışmalar başlayacak. Diyorum ki üzerimize bir sihirli değnek değdi her şey kendiliğinden düzeliyor, çok şükür. İnanın mutluluğumuzun tarifi yok. Zil sisteminin takılacağını, masa tenisi alacağımızı öğrencilerimize söyledim, hocam ne olur birde basketbol sahası yaptırın diyorlar.


Bu akşam da TOVAK' ın sitesini ziyaret ediyordum ki sizin okulumuz için paylaşmış olduğunuz yardım sayfasında çıkan haberi gördüm çok mutlu oldum. Buralardan gitmeden iyi bir şey için bir kez daha zevkle yoruluruz. TOVAK' a gönül veren herkesten Allah razı olsun inşallah bir gün bizde bu gönüllü insanların yerinde olup bizde birilerinin iyi şeyler yapmasına vesile oluruz.


Saygı ve sevgilerimle,
Şifa DAĞ Kırklar İÖO Müd. V.