Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

31 Aralık 2012

İMECE Ruhunu Dirilttik

İMECE, geleneksel ve sıradan bir hayırseverlik duygusuna kendi yararı dışında, çok daha geniş bir anlam katarak; birlikte, el ele, omuz omuza iş yapma ve başarma heyecanını körükler. Bir şey istemek için önce kendi emeğini, gücünü ortaya koymayı, hak etme duygusunu diri tutmayı, ezik yaşamamayı öğretir. Hatta yetişkin hayırseverlere , nasıl daha iyi bir hayırsever olunabileceğine de örnekler üretir. Yani bir anlamda hayırseverlik eğitimi de yapar.

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) olarak bu duygu ve düşüncelerle çıktığımız yurt turunda yolumuz Balıkesir, Dursunbey, Göbül köyüne uğradı. Zaten var olan İMECE kandiline biraz yağ ilave ettik. Daha sonra bu kandilin ışıkları Okul Müdürü Didem ÇALIŞICI'nın kalemiyle mektup olarak bizlere yansıdı.

"Sevgili TOVAK, Çok değerli Andre DİMİTRİADİS Bey,

Öncelikle geleceğimiz çocuklarımız için yurdumuzun her bir köşesine el uzatan Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı'na, başta öğrencilerimin yüzünü güldüren her şeyin birlikte emek sarfederek daha güzel olabileceğine inandıran Andre DİMİTRİADİS Bey'e, İMECE'ye gönül vermiş olan ve bizler gibi köy okullarını unutmayan güzel yürekli bağışçılarınıza okulum, öğretmenlerim, öğrencilerim, Okul Aile Birliğim, velilerim ve şahsım adına sonsuz minnettarlığımı sunarak başlamak istiyorum.

Sizlerden gelen güzel haberle 10 yılı aşkın süredir kapalı olan üst kat tuvaletlerimizin tadilatını yapıp kullanır hale getirileceğinden bahsedince öğrencilerimiz sevinç çığlıklarına boğuldu, yapılacak çok iş, gidilecek uzun bir yol vardı; İMECE ruhunu diriltmeli, katılımı arttırmalıydık. Ama önce biz öğretmenler başlatmalıydık.

Muhtarlığımız boyaları, Andre DİMİTRİADİS Bey'in yaptığı bağışın bir kısmıyla da boya malzemelerini tamamlayıp fırçaları elimize aldık. Gece 22.00 suları sınıflarımız ve koridorlarımız boyalı, bizler yorgun ama sevinçli, köylümüzse şaşkındı. Daha sonra yaptığımız toplantılarla TOVAK'dan, İMECE projesinin kutsal ruhundan, öğrencilerimizin hayal bile edemeyeceği yerlerden bizleri düşünen güzel yürekli bağışçılarınızdan bahsettik. Velilerimiz dışında köylümüzün de okulumuza akın ettiğini gördük. Mutlu olduk; gurur duyduk.

Su tesisatımızın bozuk olan yerlerini belirledik. Gönüllü velilerimizin katılımıyla su tesisatımızı değiştirip, daha önce beton olan yerlerimizi fayansla kapladık, ahşap camlarımızı pimapen camlarla değiştirdik, köylülerimiz toplanarak tuvaletlerimizi boyadı, kapılarımızı tadilattan geçirip yerlerine yerleştirdik, yeni cam ve sabunluklarımızı takarak, ilköğretim ikinci kademeye yönelik öğrenci tuvaletlerimizi büyük desteğinizle kullanıma açtık. Bugün sizler sayesinde okulumuzun büyük bir eksiğini gidermiş, öğrencilerimize daha sağlıklı şartlarda eğitim-öğretim sunmuş bulunmaktayız.

Peki durduk mu? Sizlerden aldığımız manevi güç ve coşkuyla; yemekhanemizi yeniledik, gönüllü vatandaşlara ve boya firmalarına ulaşıp, kaymakamlığımızın desteğiyle okulumuzun dış cephesini boyattık, inşaat hafriyatlarının bulunduğu lojman alanımızı temizleyip Balıkesir Belediyesi'nin katkılarıyla oyun parkı kurduk, bahçemizdeki toprak alanlarımızı çimlendirdik, Atatürk Büstümüz başta olmak üzere, oyun alanın bakımını yaptık, bahçemizi çiçeklendirdik. Bu işleri İMECE ruhuyla öğretmen, köylü, öğrenci, veli, gönüllü vatandaşlarımızla el ele gönül gönül'e gerçekleştirdik

Okulumuzda köklü değişim rüzgarları başlatıp, öğrencilerimizin gözünde muhteşem öğretmenler olarak yer edinmemizi sağlayan Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı'na, Andre DİMİTRİADİS Bey'e, telefon görüşmelerimizde nezaket, samimiyet ve manevi desteğini eksik etmeyen Ünal Ataman Bey'e, TOVAK'a yüreğini koyan herkese tekrar teşekkür eder, İMECE ruhunun katlanarak artmasını temenni ederim."

Saygılarımla,
Didem ÇALIŞICI