Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

11 Kasım 2013

İyi bir başlangıç iyi bir sona götürür

İMECE adını verdiğimiz, yardımseverlerin, yerel yönetimlerin, köy ya da mahalle sakinlerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin destek ve emeklerini bir araya getirme

çabamız bu kez de Diyarbakır’ın Eğin ilçesine bağlı Kaya köyünde kendini gösterdi.
Okul öncesi öğretmeni Seray DEMİR’in konu ile ilgili uzunca mektubunun bir kısmını sizlerle paylaşıyoruz.
“Merhaba TOVAK ve Türkiye sevdalısı Andre Bey,
Bir İngiliz atasözü der ki  ‘İyi bir başlangıç iyi bir sona götürür.’ Öncelikle Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı’na (TOVAK) İMECE Projesi’ni hayata geçirdiği ve Andre   DİMİTRİADİS’e de bu proje için sağladığı maddi destekle iyi bir başlangıç sağladığı için sonsuz teşekkürler.
TOVAK’a başvurduğum günden beri, beni aylarca her aramamda sabırla dinleyen, motive eden TOVAK çalışanları sayesinde İMECE’nin bilincini yaptığımız her çalışmada öncelikli hedef bildik.
Diyarbakır Eğil ilçesine bağlı Kaya Köyü’nde Kaya İÖO  anasınıfı öğretmeniyim. Okulumuzun  tuvalet ve lavaboları yoktu. TOVAK ve Andre DİMİTRİADİS’in desteği ile iyi bir başlangıca adım attık. Çalışmalarımız aylarca sürdü. Bazen maddi sıkıntılar bazen de köylülerimizin boş zamanlarını denk getirmeye çalışmak sürenin uzamasına neden oldu. İyi bir başlangıç olmuştu evet; ama yalnız başına uğraşmanın beni yorduğu her an Ünal Bey, babam ve arkadaşım Sebiha iyi bir son olacağını hatırlattı. Andre DİMİTRİADİS’in desteği ile firmalarla görüşmeye başladım.
Çalışmalarımızın maddi desteği bulunduktan sonra Kaya Köyü halkı ellerinden geldikçe iş güçleriyle destek sağladılar, teşekkürler. Köyümüzün ve okulumuzun en büyük yardımcısı, bütün çalışmalar süresince benim her an yanımda olan, benim olmadığım anlarda çalışmaları sürdüren, her zamanki ağabeyliğini tekrar gösteren, çalışmalara maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Remzi Doğan’a çok teşekkürler. Köylülerle beraber ben ve Zümrem Mevlüde ÖZKET bütün işlerde çalıştık. Hafta sonlarında Zümrem çalışmalara destek oldu.
TOVAK’a, Andre DİMİTRİADİS’e, yukarıda ismini yazdığım emeği geçenlere, ismini unuttuklarıma ve manevi desteğini her zaman hissettiren ailem ve arkadaşlarım hepinize sonsuz teşekkürler. İMECE’miz çok büyük oldu. İyi bir başlangıç iyi bir sona götürdü. Sizlerin sayesinde artık çocuklarım ve gelecekte bu okulda olacak bütün çocuklar yağmur, kar ve çamur içinde eve gitmek zorunda kalmayacaklar. Anasınıfı binamıza tuvalet kazandırdık. Sizler onların kahramanları olacaksınız, gelecekteki çocuklar adınızı bilmese de benim yüreğimde kalacaksınız.
İMECE anlamını  hala sürdürmeye çalışan TOVAK çalışmalarınızın başarılarla devam etmesi dileğiyle. İyi ki sizlerle hayatımda karşılaşma fırsatı buldum. İhtiyacı olan bütün okullarımızın bir gün bir yerde hayatlarının sizinle karşılaşması ve daha nice İMECE’lerin olması dileğiyle. Sonsuz teşekkürler…
Seray DEMİR
Diyarbakır Eğil Kaya İÖO okul öncesi öğretmeni”