Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

01 Kasım 2023

Polonya ile Yeni Bir Uluslararası İşbirliği

Vakfımızın bünyesinde kurulu TOVAK Uluslararası Chopin Akademisi kapsamında yıllardır Polonya ile süregelen ilişkimizi, Vakfımız ve Museum of The Mazovian Nobility in Ciechanow arasında imzalanan “Niyet Mektubu” ile, özellikle Kültür, Sanat ve Eğitim konularında yeni işbirlikleri geliştirerek bir ileri aşamaya taşımayı umuyoruz.

Başlatılan işbirliğinin, ülkemizin kuruluşunun yüzüncü, Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı TOVAK’ın otuzuncu ve The Mazovian Nobility in Ciechanow Müzesi’nin kuruluşunun ellinci yılına denk gelmesi bizler için ayrı bir anlam taşıyor.

Daha önce, Polonya’nın Mazovian bölgesinde bulunan Ciechonow’daki müzelerinde açacakları “THE ORIENT IN THE POLISH MIRROR – Turkish Influence on Sarmatian Culture” sergisi hazırlıkları vesilesiyle geldikleri İstanbul ofisimizde ağırladığımız; Müzenin Direktörü Sayın Robert Kolakowski ve Serginin Küratörü Sayın Nina Matczak’i, sergi açılışından sonra, kurumlarımız arasındaki ilişkiyi başlatan TOVAK Uluslararası Chopin Akademisi Başkanı Sayın Dr. İrena Ülkü ile birlikte vakfımızın TOVAK Uluslararası Marmaris Akademisi’nde ağırlamaktan mutluluk duyduk.

Tanışmamıza vesile olan etkinlik, 16. ve 17. yüzyıllarda yakın ilişki içinde olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Polonya kültürüne olan etkilerini gösteren çok ilginç bir sergi. 5 Eylül 2023 tarihinde açılan ve iki ülke arasında geçmişten gelen dostluğu güçlendirerek devam etmesine katkı sağlayacağına inandığımız sergi 31 Ocak 2024 tarihine kadar devam ediyor.

Konuklarımızla, özellikle vakıf faaliyetlerimizin önemli bir kısmını yürüttüğümüz Marmaris ve çevresinde olası işbirlikleri geliştirmek amacıyla yoğun bir ziyaret programı gerçekleştirdik.

Bu programda bizleri makamlarında kabul eden; Marmaris Belediye Başkanı Sayın Mehmet Oktay’a, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Celal Ateş’e, MSKÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nden Prof. Dr. Hamit Yokuş’a, Marmaris Kalesi ve Arkeoloji Müze Müdürü Sayın Şehime Atabey’e ve bizleri Kapurcuk Kültür ve Gastronomi Evi’nde ağırlayan Sayın Mehmet Baysal’a teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bu işbirliğinin, ülkelerimiz arasındaki kültürel birikime ve dostluğa katkı sağlayacağına inanıyoruz.