Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

14 Haziran 2024

İMECE Gönüllüleri ile Artvin'de İki İMECE Birden - Devamı

Güleş İlkokulu sınıf öğretmeni Sayın Nurullah Demir’in mektubu:

"Saygıdeğer TOVAK ve Kıymetli Destekçimiz Füsun Alkan Uzuner Hanımefendi,

Artvin’in Ardanuç İlçesinde Güleş köyünde Güleş İlkokulu'nda bir sınıf öğretmeniyim.

Bu okulun sadece öğretmeni değil aynı zamanda bu okulda 5 yıl okumuş öğrencilerden de biriyim. Köyümüzde hemen hemen herkesin okuduğu, her köşesinde anılarımız olan bu okul 2017 yılında öğrenci azlığı sebebiyle kapatılmıştı. 6 yıl kapalı kaldıktan sonra 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı başında açılacağını duyunca benim gibi sınıf öğretmeni olan eşimle birlikte hemen il dışı tayine başvurduk ve kendi köyümde, kendi mezun olduğum ilkokulumda eşimle birlikte göreve başladık.

Okullar açılmadan önceki hafta okulu eğitim öğretime hazırlarken biraz hayal kırıklığı yaşadık. Okulum uzun süre kapalı kalmıştı, artık anılarımda kalan hali gibi değildi. Vaktimiz azdı, elimizden geldiğince temizledik topladık ve eğitim öğretime başladık.

 Biz eğitim öğretime devam edip okula neler yapabiliriz diye düşünürken tam o sırada siz yetiştiniz. Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Değerli Profesör Sibel Açışlı Çelik bana ulaşıp bu İMECE Projesini anlattı.

Yine Ardanuç İlçemizin Yolüstü köyünde bulunan Yolüstü İlkokulu da öğrenci azlığı sebebiyle kapatılmış, sadece Anasınıfı tekrar açılmıştı. Bu proje kapsamında bu iki okulun da eksikleri giderilerek tadilatlar yapılacaktı. Değerli Profesör Sibel Açışlı Çelik Hanım ilk olarak okullarımızı ziyaret edip eksikleri ve neler yapılabileceğini inceledi.

Önce Yolüstü köyümüze daha sonra Güleş köyümüz'e her biri ülkenin farklı şehirlerinden okumaya gelip böylesi güzel bir projede emek veren öğrencileriyle geldiler. Okulumuzu ve sınıflarımızın kapılarını boyadılar. Sıralarımızı zımparalayıp vernikleyerek yepyeni bir hale getirdiler ve bunları yapmanın ne kadar zor olduğunu emek istediğini çok kısa deneyimleyerek bile anladık.

Okulumuzun üst katında yıllardır olan bir Atatürk Köşemiz vardı. Sanırım en güzel değişimi bu köşe geçirdi. Önce rengi eskiyen ve solan Atatürk büstü sprey boyayla boyandı. Daha sonra üzerindeki çerçeve, önündeki tahtalar ahşap boyasıyla boyanarak her detayı yenilendi.

Sınıflarımızda halı olduğu için öğrencilerimiz sınıfa girerken ayakkabılarını kapı önünde çıkarıyorlardı. Bu detay da unutulmadı ve yeni bir ayakkabılık yaptırılmıştı.

Yolüstü köyümüzdeki Ana sınıfının da duvarları boyandı. Çocukların üşümemesi için yerler laminant parke ile kaplandı. En büyük sıkıntı Yolüstü köyümüzdeki okulumuzun tuvaletleri kullanılabilir durumda değildi. Yepyeni bir tuvalet yapıldı.

Gerçekten düşündüğümüzün ötesinde bir emek ve çalışma oldu.

Tüm bu çalışmalar ve fazlası için kıymetli destekçimiz Füsun Alkan Uzuner’e, böylesi değerli bir proje yürüten TOVAK’a, değerli Profesör Sibel Açışlı Çelik’e ve çok değerli öğrencilerine sonsuz teşekkür ederiz.

Sevgi ve Saygılarımla,

Nurullah Demir

Artvin Ardanuç Güleş İO Sınıf Öğr."


Artvin Çoruh Üniversitesi'nden İMECE Gönüllüsü Öğrencilerimiz:

(Yolüstü İO) 

Eren Bülbül, Tufan Rüzgar, Mehmet Tatal, Ebubekir Kılıç, Halit Kır, Hamit Yıldız, Seher Demirkan, Mehmet Başkan, Soner Dikmen, Mehmet Sözdöker, Mehmet Ali Gülışık

(Güleş İO) 

Eren Bülbül, Halit Kır, Numan Gökçeli, Seher Demirkan, Nazlı Süslü, Zelal Budak, Mehmet Sözdöker, Azranur Şentürk, Sunay Kaçmaz, İbrahim İlhan


Fotoğraflar: Güleş İlkokulu