Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

23 Mayıs 2013

TOVAK'ın yardım eli

Afyon, Hocalar, Davılgı İlköğretim Okulu Müdürü Murat ANLAR'dan bir mektup aldık. Mektup o kadar samimi, o kadar içten yazılmıştı ki hiçbir yoruma gerek görmeden aynen yayınlıyoruz. “Aydınlık gelecekler için TOVAK'tan uzanan yardım eli

Biz Afyonkarahisar Hocalar İlçesi Davılgı Köyü’nde eğitim öğretime devam eden küçük bir köy okuluyuz. Okulumuz maddi imkanlardan yoksun, öğrencilerimizin çok yönlü gelişimini sağlayabilecek gerekli fiziki imkanlar bakımından da yetersizdi. Okulumuzun fiziki şartlarını iyileştirmek ve eğitim öğretimi daha kaliteli hale getirmek için neler yapabiliriz diye düşünüyor ancak gerekli kaynakları temin edememek bizi sınırlandırıyordu. İşte TOVAK tam bu noktada yardım elini uzattı ve biz de taa uzaklardan sesimizi duyanların olduğunu fark ettik. Bu bizi çok mutlu etti.
Yarınlarımızın emanetçisi olan her çocuğumuz iyi şartlarda eğitim görmeyi hak eder. TOVAK da bu bilinçle toplumumuzun en önemli değerlerinden olan İMECE’nin eğitime hizmet için kullanılmasını sağlamış ve bizim gibi daha nice okulları hayırseverlerle buluşturmuştur. Tüm okul personelimiz, öğrencilerimiz ve köy halkımız adına “Bana ne!” demeyerek İstanbul’dan sesimize kulak verip bizden değerli yardımlarını esirgemeyen Kezban BİRANİŞ Hanım’a ve bizleri  buluşturan TOVAK’a ne kadar teşekkür etsek azdır.
İMECE Projemiz kapsamında okulumuzun çatı onarımı, okulumuz dış cephesinde boya ihtiyacı olan bölümlerin boyanması, bahçede tehlike arz eden bölümlere tel çekilmesi ve okul çeşmemizin yenilenmesi işlerinin yapılması planlanmıştır. Proje ortağımız Kezban BİRANİŞ Hanım da okulumuz Okul Aile Birliği Hesabına 750,-TL. (yedi yüz elli) yatırmıştır. Biz de hemen kolları sıvayıp işe koyulduk. İlk olarak Okul Müdürümüz Murat ANLAR, Köy Muhtarımız Süleyman ÇAKIR ve köyümüz halkından Ali AŞIK, proje kapsamında 1300 adet kiremit, 80 adet omurga, 3 torba çimento almışlardır. Projemizi duyduktan sonra kiremit ve çimento aldığımız Sarılar Ticaret de bize 200 adet kiremit vererek katkıda bulundu.
Köyümüzde geçen çetin kış şartları nedeniyle tamirat işlerine hemen başlayamadık. Ancak havaların ısınması ve karların erimesiyle beraber hemen harekete geçtik. Muhtarımız aracılığıyla köye haber saldık. Köydeki vatandaşlarımız da hiç tereddüt etmeden koşarak geldiler. Unutulmaya yüz tutmuş olan İMECE kavramı tam olarak yaşatıldı. Öğretmenler ve köy halkımız hep birlikte işleri yürüttük. Okulumuzun çatısındaki kiremitler aktarıldı ve yenilendi. Okulumuzun dış cephesi boyandı ve okulumuza yeni ve güzel bir görünüm kazandırdık. Köydeki vatandaşlarımız traktör, kum, çivi vb. yardımlarda bulundular. Bu proje köy halkımız ve okulumuz arasındaki bağları da kuvvetlendirmiş yardımseverliğin verdiği hazzı bizlere yaşatmıştır.
Nisan ayında şartların olgunlaşmasıyla çeşmemizin yenilenmesi işlemlerine başladık. Bu kapsamda da köy muhtarımız Süleyman ÇAKIR başta olmak üzere köy halkımızdan maddi ve manevi destek aldık. Yeni çeşme için uygun alan tespit edilip, okul ve köy halkımız el ele vererek bir işin daha üstesinden gelmiş olduk.
Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK) ve Yardımlarını esirgemeyen değerli  Kezban BİRANİŞ Hanımefendi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunarız. Bu anlamlı projenin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz.”
Fadime ILGIN,
Projeden Sorumlu Öğretmen  
Murat ANLAR
Afyon Hocalar Davılgı İÖO Md.