Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

24 Temmuz 2013

İMECE ile okulumuz yeniden hayat buldu

Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı (TOVAK)'ın temel amacı bilindiği gibi gönüllü yardımseverlerin yardımlarını doğru tespitlerle doğru yerlere yönlendirmek. Ancak, TOVAK bu amacını gerçekleştirirken bir diğer amacı olan İMECE alışkanlığını yeniden işler hale getirmeye de çalışıyor. Yani sözkonusu yardımları sadece İMECE geleneği ile desteklenen okullara yönlendiriyor.

Bugüne kadarki uygulamalarında son derece başarılı olduğu okullardan ve yardıma katılan kişi ve kurumlardan gelen mektuplardan açık bir şekilde anlaşılıyor.
Aşağıda Şanlıurfa merkeze bağlı Demircik Köyü İlköğretim Okulu Müdür Yetkili öğretmeni Bedir AKKOYUNLU’nun  konuyla ilgili teşekkür mektubunu aynen taktirlerinize sunuyoruz.
Sn. Andre DİMİTRİADİS;
Size Şanlıurfa Merkeze bağlı Demircik Köyünden yazıyorum. Köyümüz yaklaşık otuz haneli olup, küçük ve şirin bir köy. İnsanlarımız sımsıcak. Ama ne yazık ki ekonomik yönden sıkıntı yaşayan bir köy.
Köyümüz Şanlıurfa Merkez’e yaklaşık otuz kilometre mesafede bulunmakta. Yaklaşık yüz elli insanın yaşadığı köyümüzde insanlar tarım ve hayvancılık yaparak geçimlerini sağlıyor. İnsanların gözlerindeki parıltı ve umut ışığı tüm olumsuzluklara rağmen hiç eksilmiyor…
Okulumuz ise birleştirilmiş sınıflı eğitim öğretim veren tek sınıflı ve tek öğretmenli bir okuldur. Eğitim öğretime 1983 yılında açılmış, o günden bugüne nice nice öğrenciye umut olmuş, ışık saçmıştır. Ben bu sene bu okulda yedinci senemi doldurdum. Uzun yıllarda bu okulda hizmet vermek istiyorum.
2005 yılı eylül ayında ilk göreve başladığımda yapılacak çok iş olduğunun farkındaydım. Ancak ne zaman bir şeyler yapmaya kalkışsam önümde dağ gibi imkansızlıklar ve yokluk duruyordu. Benden önce okulumuza ihata duvarı yapılmış ancak derme çatma yapıldığından zamanla yer yer yıpranmalar gerçekleşmiş, arka bahçede ise ihata duvarı tamamıyla hasar görmüştü. İhata duvarı sıkıntılı olduğu için bahçemizde yeteri kadar ağaçlandırma çalışması yapamıyorduk. Köyümüzde hayvancılık yapıldığından başıboş hayvanlar okul bahçesine girerek ağaçlarımıza zarar veriyor ve yılların emeği olan güzelim ağaçlar zarar görüyordu. Okulumuzda yeteri kadar su tesisatı yoktu. Okul kapı kilitlerimiz arızalıydı. Elektrik şebekemiz arızalıydı.
Okulumuzun arka tarafında herhangi bir ağaçlandırma çalışması gerçekleştiremedik. Ayrıca en büyük sorunumuz olan su problemini geçen sene artezyen vurdurarak hallettik ama yine de bu suyu sağlıklı bir biçimde dağıtacak, temiz ve hijyenik bir biçimde öğrencilerimize ulaştıracak bir tesisat kuramamıştık. Zamanla yıpranan lavabo ve tuvaletlerimiz ne yazık ki okulda sağlıklı bir ortam oluşturmamıza engel teşkil ediyordu.
Tüm bu olumsuzluklara rağmen geçen eğitim öğretim döneminde TOVAK ismiyle tanıştık. Bence TOVAK yüzyılın projesini gerçekleştirmiş, binlerce okula adeta umut olmuştu. Sizin gibi nadide yardımsever eğitim ve insanlık gönüllülerini bir araya getirerek adeta sevgi ve yardımseverlik seferberliği başlatmıştı. Bu sene bizlere ulaştıklarında hemen işe koyulduk. Hep beraber İMECE çalışmamızı başlatarak eksiklikleri birbir gidermek için el birliğiyle çalıştık.
El ele verdikten sonra ortalama 38 dereceyi bulan sıcaklar dahi bizi engelleyemedi. İMECE çalışmasıyla yeniden hayat buldu okul bahçemiz. Gelecek sene artık arka bahçemizde de ağaçlandırma faaliyeti yapabileceğiz artık. Okulumuz arka bahçesine yapacağımız yeni oyun alanıyla bahçemizdeki kuş sesleri öğrencilerimin sevinç çığlıklarına karışacak…
Okul ihata duvarının onarılması ve eksikliğinin giderilmesinden sonra bizim için en önemli iş olan, öğrencilerimize hijyenik ve sağlıklı bir ortam sunmak için kolları bir kez daha sıvadık.
Artezyen kuyusu ile okulumuz su deposu arasında bağlantıyı onarıp okulumuzun musluklarından su akmasını sağladık. Tuvaletlerimizin eskiyen ve yıpranan musluklarını değiştirdik ve boyasını yeniledik.
Hep birlikte el ele vererek bir çok güçlüğü aşabileceğimizi bir kez daha kanıtlamış olduk. Tabii öncelikle sizin desteğinizle. Köyümüzde yaptığımız İMECE çalışması civar köylerde de yanlı buldu. Umarız yaptığımız İMECE çalışması onlara da örnek olur.
Size göndermiş olduğumuz fotoğraflarda okulumuz ihata duvarının onarılan yerleri görülmekte. Gelecek sene bu boş alanı ağaçlarla dolduracağız…
Ama daha bitmedi. Bir belediyemizin desteğiyle gelecek eğitim öğretim döneminde okulumuzun ön bahçesine güzel bir tören alanı yapacağız. Böylelikle kışın çamurundan bir nebze daha kurtulmuş olacağız.
Sn. Andre DİMİTRİADİS;
Biliyorum ki en büyük yatırım insana, dolayısıyla eğitime yapılan yardımdır. Size sadece kendi adıma değil, ülkemiz adına, insanlık adına teşekkür etmek istiyorum.  İnsanlık eğitimle, eğitim ise siz ve sizin gibi yardımseverler sayesinde yücelecektir.  Siz sadece ülkemizde değil, eminim dünyanın dört bir yanına sevgi elinizi uzatıyorsunuz. Şüphesiz adınız insanlık tarihine altın harflerle zaten işlenmiştir. Tüm iyi dileklerimle Teşekkürler  Andre DİMİTRİADİS, Teşekkürler TOVAK.
Saygı ve sevgilerimle…
Bedir AKKOYUNLU
Demircik İÖO Md.Yet.Öğrt.