Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı | TOVAK

19 Şubat 2014

İMECE ruhunu yeniden canlandırdınız

İMECE ilkin bir yardımsever tarafından ateşlenir: Bir köy veya mahalle okulunun küçük onarımına destek olmak isteyen bir yardımsever, küçük bir bağış bütçesi ayırır. Sözünü ettiğimiz yardımsever, bir kişi veya kurum olabileceği gibi, bir kurumun çalışanları, bir özel okulun öğrencileri veya bir sitenin sakinleri de olabilir.
 

Hatta Türkiye'nin herhangi bir yerindeki herhangi bir okuldan herhangi bir yılda mezun olanlar bile olabilir. Örneğin “Ankara Fen Lisesi 1971 Mezunları” gibi. Ankara Fen Lisesi 1971 Mezunları Malatya, Arapgir, Deregezen İlkokulu'na maddi yardımda bulundular. Tabi ki İMECE şartıyla. Yapılan çalışmaları ve sonucu okul müdürü  Abdullah KOCAASLAN bize yazdığı mektupta şöyle anlatıyor;


“Çok  kıymetli  TOVAK,
Yarının büyükleri çocuklarımıza  daha nezih bir ortamda eğitim öğretim  sağlamak amacıyla İMECE ruhunu yeniden canlandırarak yardımlarını esirgemeyen  başta TOVAK ailesine ve bağışçılarına, telefon görüşmelerimizde içtenliği ve samimiyetiyle gönlümüzde yer edinen Ünal ATAMAN Bey'e,  maddi destek sağlayan  Ankara Fen Lisesi 1971 Mezunlarına köy muhtarımız, öğrencelerim, velilerim adına gönülden şükranlarımızı sunarak başlamak istiyorum.


Sizlerden gelen sevindirici haberle, tadilat bekleyen okulumuzu elden geçirmeye karar verdik. Kış şartları sebebiyle çalışmalarımız biraz aksadı. Ancak bizler boş durmadık, yapılacak çalışmaları planladık, gerekli malzemelerimizi temin etmekle meşgul olduk. İlçe Milli Eğitim Müdürümüze, velilerimize, muhtarımıza TOVAK'tan bahsettik. Yapılacak çalışmalardan kendilerini haberdar ettik. Nihayet çetin bir kışın ardından güneşin bizlere sıcak yüzünü göstermesiyle İMECE ruhunun bereketini almaya başladık.


Okul Aile Birliği Başkanımızın öncülüğünde velilerimiz ellerinden gelen her türlü desteği esirgemedi. Sınıfın tadilatı, boyanması için sıra ve masalar el birliği ile dışarı taşındı, diğer taraftan siparişi verilen yeni kapılarımız velilerimizce yerlerine takıldı. Ertesi gün takılan lavabo ve depo kapıları boyandı. Tadilatı yapılan sınıf, okul  girişi ve kapılar boyandı. Yıkanıp silinen sıralar, masalar ve dolaplar yerlerine yerleştirildi. Panolar ve perdeler asıldı.
Sizlerin sayesinde tekrar dirilen İMECE ruhu ile çalışmalarımıza şöyle devam ettik. Onarım  bekleyen okul çatısı, tuvaletler ve deponun çatıları elden geçti, kırılan kiremitleri değişti. Lavabolar ve musluklar tamir edildi. Lavaboların tabanına yeniden beton döküldü. Dış cephenin tadilatı, boyanması ve bahçe düzenlemesi ile okulumuz yepyeni bir hal aldı.


Bu çalışma neticesinde, eğitim ve yardım gönüllülerinden oluşan TOVAK ailesi bizlere atalarımızın “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” sözünü anımsatmış, birlikte yapılan işlerin iki elin sesi gibi gür ve bereketli olacağını göstermiştir. Anadolu'nun bağrında, Deregezen Köyünde yetişip bu vatana ve millete  hizmet edecek yarının büyükleri goncalarım  sizi asla unutmayacak. Teşekkürler TOVAK.


Saygılarımla,
Abdullah KOCAASLAN
Deregezen İlkokulu Müd. Yetk. Öğrt.